Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eritre Cumhurbaşkanı’ndan Etiyopya’ya tarihi ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eritre ile Etiyopya arasında 20 yıldır süren gerilimin giderilmesi için atılan karşılıklı adımlar hız kazandı. Eritre Cumhurbaşkanı Afewerki bugün üç gün sürecek resmi bir ziyaret için Etiyopya’ya gitti.

Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki bugün Etiyopya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaret, Eritre ile Etiyopya arasında 20 yıldır süren gerilimi sonlandıran anlaşmanın üzerinden bir hafta geçmeden düzenlendi.

Eritre Devlet Başkanı Afewerki, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed tarafından karşılandı. İki lider birlikte askeri kıtayı denetledi. Afewerki’nin ziyaretinin 3 gün sürmesi bekleniyor.

Ahmed, yıllardır süren düşmanlığı ve çatışmaları sona erdirmeyi hedefleyen barış süreci kapsamında beş gün önce Eritre’yi ziyaret etmişti. Barış süreci geçen ay Etiyopya Başbakanı’nın sınırdaki BM kararına uymayı ve tartışmalı toprakları teslim etmeyi kabul etmesiyle başlamıştı.

Eritre Enformasyon Bakanı Yemane Meskel dün resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu ziyaretin iki lider tarafından yürütülen barış ve işbirliği girişimini sağlamlaştırmayı amaçladığını belirtti.

Etiyopya resmi radyosundan yapılan açıklamada 3 gün sürecek ziyaret kapsamında Addis Ababa’da Eritre Büyükelçiliği açılmasının beklendiği bildirildi. Afewerki’nin heyetinin diplomatik ve ticari ilişkileri yeniden kurmanın önemini vurgulayan programın parçası olarak bir sanayi kompleksini ziyaret edeceği ifade edildi.