Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eritre, Sudan ve Katar’ı ülkeye karşı milislere destek vermekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan makamlarının belirttiğine göre Eritre hükümeti, Sudan ve Katar’ı Asmara hükümetine karşı İslamcı bir milis grubu desteklemek ve Katar askeri yardımlarını Eritre’ye yönelik saldırlar için kullanmakla suçladı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, bu suçlamalardan dolayı “şaşırdıklarını” belirtti. Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, Eritreli İslamcı muhalif Muhammed Cuma grubunun siyasi ve askeri faaliyetler yürüttüğü, Kassala şehrinde ofis açtığı, sınır yakınlarındaki unsurlar için eğitim kampları kurduğu ve Katar’dan askeri yardım aldığı iddia edildi. Bakanlık ayrıca, iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Eritre Hükümeti geçtiğimiz Perşembe günü, Sudan ve Katar’ı radikal din adamı Muhammed Cuma grubunu barındırmak ve finanse etmekle suçladı. Eritre, Sudan’ın Şubat ayından bu yana Asmara hükümetine karşı askeri ve siyasi faaliyetlerde bulunmak üzere bir ofis açtığını savundu.

Eritre Medya Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, Katar’ın Hartum büyükelçiliği bu faaliyetleri finanse etmekle suçlandı. Aynı şekilde elçilik, Sudan güvenlik ve istihbarat servislerinin radikal gruba lojistik destek verdiklerini iddia etti. Bildiride, Katar’ın Kassala sınır bölgesinde konuşlandırılmış 3 MİG uçağına destek verdiği ifade edildi. Uçakların, geçtiğimiz Ocak ayından bu yana Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Eritre saldırısında kullanıldığını savunuluyor.

Hartum, 5 Ocak’ta Eritre ile sınır geçişlerini kapattığını ve sınırlara büyük askeri takviyeler yapıldığını açıklamıştı. Zira Sudan’ın doğu sınırında, insan ticareti, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapan çetelerin faaliyet gösterdiği biliniyor.

Aynı şekilde Asmara hükümeti, Doha’yı Sudan ve Etiyopya ortak güçlerini finanse etmekle suçladı. Katar’ın Hartum Büyükelçisi Raşid bin Abdulrahman el-Nuaimi, Mart ayı başlarında Katarlı yetkililerden oluşan bir heyetle bölgeyi ziyaret ettiklerini açıklamıştı. Bu çerçevede Eritre’de de “Katar neden bu anlamsız tutumları sergiliyor?” soruları gündeme gelmeye başladı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Hartum hükümetinin, komşularıyla iyi geçinme ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme politikasına bağlı olduğunu belirtti. Bakanlık, komşu ve dost ülkelerle “karşılıklı saygı çerçevesinde uluslararası kanun ve normlara uygun bir şekilde” ilişkiler kurduklarını vurguladı.

Aynı şekilde Sudan’ın bölgede güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarında aktif bir rol oynamaya kararlı olduğu, BM, uluslararası ve bölgesel ortakların tanık olduğu şekilde pozisyonlarına bağlı olacakları kaydedildi.