Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ermenistan’da Paşinyan’ın talebi ile iki isim görevden alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ermenistan Başbakan’ı Nikol Paşinyan’ın talebi doğrultusunda, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Milli Güvenlik Servisi Başkanı Georgy Kutoyan ve Polis teşkilatının başındaki isim olan Vladimir Gasparyan’ı görevden aldı

Konuya ilişkin, resmi Facebook hesabı aracılığıyla bir açıklama yapan Paşinyan, “Cumhurbaşkanına iletmek üzere Emniyet Genel Müdürü ve Ulusal Güvenlik Başkanı’nın görevden alınması için kararname hazırladım” demişti.

Ermenistan Parlamentosu, haftalar süren hükümet karşıtı protestoların ardından, protestolara öncülük eden muhalif lider Paşinyan’ı Başbakan seçmişti.

Parlamentoda yapılan özel oturumdaki ikinci tur başbakanlık seçiminde tek aday olan Yelk (Çıkış) Grubu milletvekili Paşinyan, 59 milletvekilinin oyunu aldı. 42 milletvekili, Paşinyan’a karşı oy kullandı.

Ermenistan anayasasına göre, parlamentonun yeni Başbakan’ı seçmesinden sonra 15 gün içinde hükümetin kurulması ve hükümetin 20 gün içinde parlamentoya programını sunması gerekiyor.

“Gerilim sayfasını kapatacağız”

Paşinyan, parlamento oylamasından önce yaptığı açıklamada, şunları söylemişti;

“Başbakan seçildikten sonra yapacağım ilk iş ülkedeki durumun normale dönmesini sağlamak olacaktır. Ermenistan’da artık yolsuzluk olmayacak. Ülkemiz, siyasi gerilim sayfasını kapatacak” demişti.

Ermenistan, Rusya’nın bölgedeki önemli müttefiklerinden biri olarak görülüyor. Kremlin tarafından geçtiğimiz Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan’ın yeni Başbakanı Nikol Paşinyan’ı tebrik etti.