Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ermenistan’da protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı muhalif liderle buluştu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ermenistan’da parlamentonun eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın başbakanlığını onaylamasına tepki gösteren muhalifler, protestoların 9. gününde yine sokaklardayken, Ermenistan’ın yeni cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, muhalefet lideri Nikol Paşinyan ile görüşmek üzere Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’na gitti.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre, Paşinyan, özel korumaları ile alana giden Cumhurbaşkanı’na yaklaşık 10 dakika süren görüşmeleri esnasında göstericiler tarafından da onaylanan bir talep listesini sundu.

Armen Sarkisyan, Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitingte, “Diyalog başlatmak için geldim. Muhalefet İle diyalog başlatılacağına inanmak istiyorum” derken, Paşinyan ‘diyalog’ önerisini reddetti.

Protestoların baş aktörü eski Cumhurbaşkanı ve yeni Başbakan Serj Sarkisyan da, 4 gündür süren sessizliğini bozarak, “Mevcut iç siyasi olaylar hakkında çok endişeliyim. Paşinyan’ı siyasi diyalog ve müzakere masasında oturmaya davet ediyorum” dedi.

Muhalefet lideri Paşinyan ise ancak görevi bırakma süresi konusunda diyaloğa hazır oldukları yanıtını vererek, “İntikam istemiyoruz ve mümkün olduğu kadar çatışmadan kaçınarak iktidarın halka aktarılmasını sağlamayı umuyoruz” dedi.

Paşinyan, ardından 4 şartları olduğunu belirterek, “Sarkisyan’ın istifa sürelerini ve buna bağlı şartları elbette ki görüşmeye hazırız. Birincisi; Sarkisyan istifa eder, ikincisi; parlamento halk arasından başbakan adayı seçer, üçüncüsü; geçici hükümet kurulur, dördüncüsü; parlamento, hükümet programını kabul etmez ve ardından yasal olarak erken parlamento seçimi yapılır. İktidarın halka sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlamak için bu noktaları Cumhuriyetçi Parti temsilcileriyle görüşmeye hazırız. Tüm dünya, yakında kazanacak olan bu insanların ‘Kadife Devrimi’ni görebilir” ifadelerini kullandı.