Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ermenistan’daki siyasi kriz sürüyor, Moskova endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, protestocuların ve muhalif liderlerin SerjSarkisyan’ı istifaya zorlamasının ardından, iki askeri üssünün bulunduğu Ermenistan’daki son gelişmeleri yakından takip ediyor.

Geçiş hükümetin temel görevinin, önümüzdeki 2-3 ayda yapılacak erken seçimlere hazırlık çalışmaları olduğunu söyleyen Paşinyan, yönetim sisteminin hangi şekilde olacağının öneminin olmadığını belirterek, “Ülkede parlamenter de başkanlık sistemi de olabilir” dedi.

Devrimi mantıklı sona getirinceye kadar gösterilere ara verme niyetinde olmadıklarını dile getiren Paşinyan, eski ülke yöneticilere karşı kavuşturmaların olmayacağını kaydederek, “İktidarın barışçıl biçimde transfer edileceğini umuyoruz ve bu konu üzerinde çalışıyoruz” diye ekledi.

Batı, Rusya veya İran yanlısı olmadıklarını söyleyen Paşinyan, “Herhangi bir ülkeyle ilişkileri, başka ülkelerle ilişkilere zarar vererek geliştirme niyetinde değiliz. AB, Rusya ve ABD ile ilişkiler bizim için önemli. Ama bunlarla ilişkiler, diğerlere zarar verecek şekilde geliştirilmeyecek” diye açıkladı.

Ermenistan’daki Rus askeri üssüne de değinen muhalif lider, “Halihazırda bununla ilgili bir sorunumuz olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü sadece Türkiye değil Azerbaycan’la olan sınırımızı da koruma konusunda büyük sorunlarımız var. Gerçek şu ki Ermenistan’ın şu anda tüm sınırları korumaya yeterli ordusu yok. Bu, iktidarda kim olursa olsun tüm Ermeni hükümetlerinin dikkate alması gereken politik bir gerçeklik” ifadelerini kullandı.

Rusya’yla ilişkilerin çok önemli olduğunu söyleyen Paşinyan, “Biz dost, kardeş ülkeleriz. Ama bu, sorun olmadığı anlamına gelmez. İktidara gelirsek bu sorunları çözme niyetindeyiz” dedi.

Muhalif lider, “Ermenistan-Rusya ilişkileri, Ermeni halkının çıkarlarından hareketle inşa edilmeli” diye kaydetti.

İktidara gelmeleri durumunda ani jeopolitik harekette bulunma niyetinde olmadıklarını dile getiren Paşinyan, “Partimiz hiçbir zaman Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü çıkması gerektiğini söylemedi. Avrasya Ekonomik Birliği’nden çıkış da sadece referandum yoluyla gerçekleşebilir” diye ekledi.

Kremlin, “24 Nisan Ermeni Soykırımı”nın yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle bir günlüğüne durgunlaşan olayların ardından, durumun istikrarından memnun olduğunu ve yaşananlara müdahale etmeyeceğini belirtti.

Ermenistan Başbakan Vekili Karen Karapetyan, yaklaşık 2 haftadır ülkeyi meşgul eden siyasi krizi sona erdirmek için yeni meclis seçimlerinin yapılması önerisinde bulundu.

Karapetyan,parlamentodan ve parlamento dışından bütün siyasi güçleri içeren yeni bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulunarak, “Mevcut durumla ilgili kaygıma dayanarak Parlamentodan ve parlamento dışından siyasi güçlerin de katılımıyla Cumhurbaşkanını toplantıya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Göstergelere göre, Ermenistan ile komşusu Azerbaycan ve Türkiye arasında; Ermenistan’ı Rusya’nın korumasına bağlı kılacak bir düşmanlık söz konusu.

Ermenistan’daki protestolara liderlik edenliberalçizgideki NikolPaşinyan, kapsamlı bir iktidar değişikliği çağrısında bulunmuştu. Parlamentoda Muhalefet Milletvekili olanNikolPaşinyan, şimdiye kadar iktidarda olan Cumhuriyetçi Parti temsilcileriyle konuşmayı planlıyor.
Paşinyan, protestolarda istifası istenen kişiler arasında sadece SerjSarkisyandeğil, aynı zamanda halefi Karen Karapetyan’ın da olduğuna dikkat çekti.

Çıkış Yolu İttifakı (Yelk) lideriPaşinyan, “Ermenistan Başbakanı, şu anda Cumhuriyetçi Partinin çoğunluğunun elinde bulunan parlamentodan seçiliyor” dedi. Muhalefet Lideri, Ermenistan’ın Rusya, AB ve ABD ile ilişkilerini derinleştirmesi gerektiğine de dikkat çekti. Başbakanı istifaya zorlayanYelk lideri Paşinyan,iktidardaki Cumhuriyetçi Parti ile müzakereleri iptal ettikten sonra yeni bir yol haritası çizmeye davet etti.Karapetyan’ın, iktidara ‘barışçıl’ geçişiyle ilgili görüşmeler yapması kararlaştırılmıştı, ancak müzakereler son dakikada ertelendi ve bu durum ise, 2,9 milyon nüfusu bulunan fakir ülkeyi daha fazla siyasi kargaşaya sürükledi.

Reuters’ınhaberine göre, PaşinyanFacebook sayfasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Cumhuriyetçi Parti Serkisyan’ın istifasını istismar etmeyi düşünüyor ve iktidarını korumak istiyor.Aynı partiden bir Başbakanın tayin edilmesini onaylamamız mümkün değil. Siyasi sahada bu bozuk düzenin sürmesine de izin veremeyiz.”

Başbakanı halkın seçmesi gerektiğine dikkat çeken Paşinyan,seçilecek olan bu kişinin de Sarkisyan liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti’den olmaması gerektiğinin de altını çizdi. İktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin yönetimi teslim etmek istemediğini söyleyen Paşinyan, destekçilerine protestoları arttırarak sürdürme çağrısı yaptı.

Paşinyan’ın destekçileri ise, Sarkisyan’ı istifaya zorlamak için günlerce yaptıkları gibi yolları tekrar kapatarak trafiğin felç olmasına yol açtı.Liberal lider “Cumhuriyetçi Parti’nin ülkeyi yönetmeye devam etmesine izin veremeyiz. Krizin sebebi sadece Sarkisyan değil, tüm Cumhuriyetçi Parti üyeleridir.” ifadelerini kullandı.

Karapetyan ise, kararlaştırılan müzakerelerin iptalini doğruladı ve muhalefet liderini, önerilen müzakerelere ‘yeni talepler’ dayatmakla suçlayarak “Bu bir görüşme ya da diyalog değil. Paşinyan, sadece kendi reklamını yapmak istiyor” dedi.

Parlamento, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yakın müttefiki olanSarkisyan’ı Başbakan olarak seçmişti. Cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde törensel olurken anayasada yapılan bir değişiklik uyarınca, küçük Kafkas ülkesindeki yetkililerin çoğununun oyuyla başbakan oldu.

SerjSarkisyan ile bir akrabalığı olmayan Ermenistan Cumhurbaşkanı ArmenSarkisyanise istifa eden Başbakanın bir başka müttefiki.

Başkent Erivan’daki silahsız askerlerin hükümet karşıtı protestolara katıldığı sırada, 63 yaşındaki Sarkisyan üzerine baskılar da artmıştı. Sarkisyan ofisinden yaptığı açıklamada: “Tahminlerim yanlıştı; mevcut durumda birkaç çözüm daha var. Fakat ben onlardan hiçbirini seçmeyeceğim. Tabiatım değil. Ülke liderliğinden ve Ermenistan Başbakanlık vazifesinden istifa edeceğim” demişti.