Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ermenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Koçaryan tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ermenistan’da 1 Mart 2008’de yaşanan olaylar sırasında anayasal düzeni ihlal etmek suçlamasıyla ifade veren önceki Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tutuklandı.

Koçaryan’ın avukatı Aram Orbelyan, Erivan’daki mahkemede cuma günü ifade veren Koçaryan’ın tutuklanma gerekçesinin 2008 seçimlerinden sonra görevini kötüye kullanmak olduğunu söyledi. Koçaryan 1998-2008 yılları arasında görev yapmıştı.

63 yaşındaki Koçaryan’ın seçimlerdeki yakın müttefiki eski cumhurbaşkanlarından Serj Sarkisyan lehine hile yapmaktan suçlu bulunması halinde 15 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği ifade ediliyor. Dönemin muhalefet adayı Levon Ter-Petrosyan’ın taraftarları seçimlere hile karıştırıldığını iddia etmişti. Petrosyan’ın destekçileri, çevik kuvvetle şiddetli çatışmalara girmiş, sekiz gösterici ölmüştü.

Söz konusu gösteriler bağlamında mevcut Başbakan Nikol Paşinyan da protestoları organize etmekle suçlanarak 2009 yılında tutuklanmıştı. Hakkında 7 yıl hapis cezası verilen Paşinyan 2011 yılında çıkan aftan yararlanmıştı.

Koçaryan: Suçlamalar uydurma

Koçaryan, suçlamaları ‘siyasi rövanş’ olarak niteledi. Yerkir Media televizyonuna yaptığı açıklamalarda, “Gerekirse hapse de girerim ancak sonuna kadar savaşacağım. Çünkü eninde sonunda kazanacağıma eminim. Bu suçlamalar tamamen uydurma” diye konuştu.

2008 yılındaki seçimleri kazanan Serj Sarkisyan ülkeyi geçen nisan ayına kadar yönetti. Rejime kaşır yapılan geniş çaplı protestolar Sarkisyan’ı istifaya zorladı. Protestolara öncülük eden Paşinyan, geçen mayıs ayında ülkenin yeni başbakanı oldu ve yolsuzluk ile mücadele kampanyası başlattı.

Ermenistan’ın ikinci Cumhurbaşkanı Koçaryan görev yaptığı sürede ülkesi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, 1999 yılında silahlı saldırganlar tarafından parlamentoya düzenlenen saldırıdan bu yana en kanlı döneme tanık oldu.

Muhalefet partileri Koçaryan’ı kendisine muhalif olan Başbakan Vazgen Sarkisyan ve Meclis Başkanı Karen Demirciyan’ın öldürüldüğüsaldırıyı planlamakla suçluyor.