Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eş-Şarika İslam Medeniyet Müzesi’nde ‘Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’ sergisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eş- Şarika İslam Medeniyet Müzesi’nde ‘Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’ sergisi açıldı. 8 Kasım 2017’den 10 Şubat 2018’e kadar sürecek olan sergide Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’daki yaşamın doğasını yansıtan nadir sergilenen ve içerisinde ender görülen tablo ve çizimlerin bulunduğu bir grup eser yer alıyor.

‘Thomas Hope -Osmanlı İstanbul’undan Tablolar Sergisi’ Atina’daki Benaki Müzesi ile işbirliği içinde düzenlenmekte. Sergide, İskoç asıllı Tüccar Thomas Hope’un 60 eseri yer alıyor. Aynı zamanda bir banker, yazar, filozof ve mobilya tasarımcısı bunların da yanında Avrupa heykellerini ve tablolarını içeren bir sanat eserleri koleksiyoneri olarak da bilinir. Dolayısıyla o dönemdeki yaşam biçiminin ayrıntılarını korumak için çok önemli bir role sahip olmakta. Hope; 18. yüzyılın son çeyreğinde Akdeniz bölgesine yaptığı uzun yolculuk sırasında tasarım, kompozisyon ve sanat koleksiyonunda öncü oldu.

Thomas Hope’un eserleri, Osmanlı döneminde kentteki günlük yaşamı bütün ayrıntılarıyla insan, bina ve sokakları tasvir eden bir dizi suluboya ve çizim tablolarından oluşuyor.

Geçtiğimiz yıl ilk kez Atina’da düzenlenen serginin Eş-Şarika İslam Medeniyet Müzesi’ndeki ev sahipliğini Benaki Müzesi Fahri Direktörü Dr. Vani Maria Tsigaku ve Ve Benaki İslam Eserleri Sekreteri Mina Moraito yapmakta.

Bu eserlerin çoğu Osmanlı İmparatorluğu’ndaki sarayların, camilerin ve kamu binalarının mimari bir tanımlamasıdır. Hope, İstanbul şehrini ziyaret ettiğinde, Avrupa’dan ve diğer ülkelerden gelen birçok yabancının ikametgahı haline gelen evrensel bir karaktere sahip bir şehirle karşılaştı.

Osmanlı İmparatorluğu’nda bulunan Gayrı Müslimler, Müslümanlar ile bir arada uyum içinde yaşamaktaydılar. Şehirde çeşit çeşit çok kültürlü bir nüfus bulunmaktaydı. Thomas Hope’un resimleri, şehrin ayrıntıları ile onun farklı özellikleri arasında bir başka bölüm ortaya çıkaran bazıları ayrı tablolara çizilmiş olan eski şehirdeki birçok ünlü camileri içermektedir.

Hope, bir yıla yakın bir süre şehirde kaldı. En belirgin ayrıntılara olan hayranlığını dile getiren Hope, aynı zamanda olanları resmetti. Bu eserler, 1831’de ölümüne kadar kütüphanesinde kaldı ve sonradan ailesi tarafından düzenlenen açık artırmada satıldı.

Araştırmacılar, bu eserlerin kaybolduğunu düşündüler. Ancak eserler, 1930’larda onları satın alan Benaki Müzesi Kurucusu Antoni Benaki’deydi. Bu eserleri müzenin kütüphanesinde sakladı.

Eş-Şarika Müzesi Genel Müdürü Menal Ataya, Thomas Hope’un Osmanlı İstanbul’undan tablolar, ziyaretçilere dünyanın en canlı ve önemli şehirlerinden birini tanıma imkanı sunduğunu belirtti.

Ataya, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Thomas Hope’un eserlerinde olabildiğince ayrıntıya yer verdiğini söyledi. Hope’un eserlerinin iç içe geçmiş en ince ayrıntıların zenginliğiyle ön plana çıktığını belirtti. Ayrıca İstanbul’da dönemin yaygın giyim şeklini yansıttığını da ifade etti. Ataya, “Sergideki eserlerin İslam Tarihi ile ilgilenenlerin, mimarlık alanına ilgi duyanların ve sanatseverlerin beğenisini kazanacağından eminiz. Bu müthiş ve eşsiz eserlerin yer aldığı sergiye ziyaretçilerimizi bekliyoruz” şeklinde konuştu. Benaki İslam Eserleri Sekreteri Mina Moraito, “Thomas Hope’un eserleri, Benaki Müzesi için büyük değeri o olan sanat eserleri olarak kabul edilmekte. Bizler bu eserleri Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Eş-Şarika İslam Medeniyet Müzesi’nde sergileme imkanı bulmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Öte yandan, Osmalı Dönemi’nin İstanbul’u sergisi, ressamın Avrupa’da yaptığı işler ve yaşadığı hayata ışık tutmaktadır.

Ziyaretçiler, sergide ressamın görüşlerini okuma ve gezileri hakkında birçok tablo ve belgeyi görme fırsatı bulacaklardır.