Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eş-Şebab, Somali’de stratejik bir kenti ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali menşeli Radikal eş-Şebab hareketine mensup silahlı militanların dün, Kenya’nın doğusundaki Mandira kentinde bulunan iki karargâha gerçekleştirdiği saldırıda en az 5 Kenya polisi öldü. Eş-Şebab Hareketi, Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 30 km kuzeyinde bulunan ve stratejik bir öneme sahip olan Balad kentini ele geçirdiğini iddia etti.

Çin Haber Ajansı’nın aktardığına göre Somali Parlamentosu bölgesel üyesi Abdülkadir Sâlân yaptığı açıklamada, silahlı militanların Balad kentine saldırılı gerçekleştirdiğine vurgu yaparak “Savaş şuan, hükümet güçleri ile eş-Şebab Hareketine bağlı silahlı unsurlar arasında gerçekleşiyor” dedi. Diğer taraftan Somali ordusu, Mogadişu’nun 30 km uzağında bulunan bir askeri üsse bomba yüklü araçla intihar saldırısı gerçekleştirildiğini, saldırı sonucunda bir askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Binbaşı Abdullah İsa Reuters’e yaptığı açıklamada eş-Şebab hareketinin üstlendiği saldırının Cuma namazına az bir süre kala askeri üssün boş olduğu bir vakitte gerçekleştiğini söyledi. Saldırıda yaralı askerlerin olduğunu belirten Binbaşı Abdullah, başkente hareket halinde olan bir kamyonun hedef alındığı diğer bir bombalı saldırıda da 3 askerin öldüğünü belirtti.

Teröristler komşu ülkelerden geldi

Öte yandan Kenya’nın Kuzeydoğu Bölge Komiseri Mahmud Salih, saldırganların Lavi kentindeki Bölge ve Kenya polisi karargâhlarını hedef aldıklarını, saldırı sonucu 4 bölge polisinin ve Ulusal Yedek Polis birliklerinden bir polisin öldüğünü söyledi. Mahmud Salih, teröristlerin komşu ülke Somali tarafından sınırı geçtikleri, haberleşmeyi kesmek için bölgedeki iletişim kulelerinden birini patlattıkları ve daha sonrada iki polis karargâhına söz konusu saldırıyı gerçekleştirdiklerinden şüphelenildiğini belirtti.

AMISOM zirvesi Uganda’da başladı

Diğer taraftan, dün Uganda’nın başkenti Kampala’da, Somali’de güvenliği sağlayan Afrika Birliği Komisyonu’na (AMISOM) bağlı birliklere destek veren ülkelerin gerçekleştirdiği zirve başladı. Bu zirvede Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’ya eşlik eden Somali Savunma Bakanı Muhammed Mursel yaptığı konuşmada zirvenin; birliklerin yeniden oluşturulması planı hususunda Somali için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek Somali Hükümeti’nin bölgesel zirvede, emniyet sorumluluğunun AMISOM tarafından ulusal birliklere verilmesine yönelik düzenlemeler hakkında bir plan sunacağını söyledi.

22 bin kişilik orduya sahip olan AMISOM, geçen senenin başından itibaren Somali’den ayrılmaya başladı. Planlana göre de 2020 yılıyla birlikte Somali’de hiçbir AMISOM gücü kalmayacak. Somali Cumhurbaşkanı Fermacu ise AMISOM, batı ve ABD’nin radikallerin kontrolü altında bulundurduğu alanlara sürekli olarak gerçekleştirdiği hava saldırılarının desteği ile radikal İslamcılığı yenmek ve ülkede güvenlik ve istikrarı sağlamak için mücadele ediyor.

Somali’den Berbera Limanı anlaşmasına ret

Öte yandan Somali Limanlar ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığı, Somali Bölgesel Hükümeti ile DP World Liman şirketi arasında yapılan ve önümüzdeki 30 sene için stratejik Berire limanının idaresini Dubai şirketine veren anlaşmayı tanımadığını açıkladı.