Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eş-Şebab üyesi genç Almanya’da yargılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Federal Başsavcılığı’nın talebi ile Abdulkadir A. isimli 20 yaşındaki Somalili genç, eş-Şebab terör örgütüne mensup olmak suçlamasıyla hapse attı.

Almanya Kamu Savcılığı, dün yaptığı açıklamada Somalili gencin eş-Şebab milislerine bağlı olduğuna ve hapse atılabileceğine dair yeterli kanıtın bulunduğunu söylemişti. Ayrıca Frankfurt’taki Hessen Yüksek Mahkemesi, 2014’te siyasi sığınma talebiyle Almanya’ya gelen Abdulkadir A’nın mahkemesi ile ilgilenmiş, ancak duruşma için bir tarih vermemişti.

Başsavcılık raporuna göre, terör örgütleri listesinde yer alan eş-Şebab’ın, faaliyetleri sırasında öldürme teşebbüsü ve cinayete yardım etme suçları; failin suç listesinde yer alıyor.

İlk faaliyetlerine 2012 yılında başladı

Abdulkadir A, eş-Şebab Hareketindeki faaliyetlerine 2012 yılında başladı. Bu yıl içerisinde kendisine örgüt tarafından, Mogadişu’daki belirli bir camiyi dini öğretileri almak için düzenli olarak ziyaret etmesi emredilmiş ve camide üç haftalık tekrar eden eğitim sonrası resmi olarak örgüte katılarak Somali’nin başkentine yakın bulunan bir askeri eğitim kampına götürülmüştü.

Saldırılar konusunda kampta eğitim aldı

Abdulkadir A, bu kampta silahlı operasyonlar düzenlemek amacıyla el bombaları ve çeşitli silahlar konusunda bir dizi eğitim aldı. Suikast için görevlendirilen eş-Şebab milislerinden bir grup savaşçıyı desteklemek üzere başka bir üye ile birlikte görevlendirildiği sırada ise hala eğitim kampındaydı. Abdulkadir A, Mogadişu’daki terör eylemlerini artırmak için saha araştırmalarında da grup üyelerine yardımcı oldu.

Devlet görevlisine suikast düzenledi

Somalili genç, eğitimden iki ay sonra, örgütün deneyimli bir üyesi ile birlikte devlet memurlarından birine suikast düzenlemek üzere görevlendirildi. Grubu tarafından memurun çalıştığı yere götürülen Abdulkadir A, memura birkaç el ateş etti ancak memur ağır yaralı bir şekilde olaydan sağ kurtuldu.

Bu başarısız operasyon sonrası örgütün lideri Abdulkadir A’yı tutuklamış, fakat o kaçmayı başarmıştı. Abdulkadir A. Ekim ayında, Kenya, Uganda ve Sudan üzerinden Libya’ya ulaştı. Kaçakçılar sayesinde Libya’dan İtalya’ya oradan da 2014 Haziran ayında Almanya’ya geçti.

Alman makamları ele geçirdi

Hessen vilayetindeki terörle mücadele birimi, geçtiğimiz Şubat ayında Abdulkadir A’yı yakaladı. O zamandan beridir de Frankfurt’ta bir hapishanede tutuluyor.

Savcılık, Abdulkadir A’nın, üç aydan kısa bir süre önce Bavyera’da tutuklanan bir başka Somalili ile ilişkisinin olup olmadığı konusunda ise bilgi vermedi.

Somalili genç, Münih terörle mücadele birimleri tarafından, 2017 Kasım ayında eş-Şebab milislerine bağlı olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Polis, ülkenin güneyinde bulunan bir okulu sivil kıyafetlerle bastığı bir sırada ise zanlı, profesyonel eğitimi amacıyla o okulda bulunuyordu.

Münih savcılığı suçlu buldu

Münih Başsavcılığı temsilcisi Joachim Aitenhofer, zanlının eş-Şebab milislerine bağlılıktan ve Somali’deki savaşı desteklemekten suçlu bulunduğunu bildirdi. Aitenhofer, zanlının Göç Dairesindeki araştırmacılar önünde sarf ettiği sözlerinde bazı çelişkiler gözlemlendiğini de sözlerine ekledi.

Almanya’ya sığınma talebinde bulundu

Somalili genç, kız kardeşi ve annesiyle Bavyera’da mülteciler için ayrılan evinde yaşıyor. Genç, 2015’te Almanya’ya siyasi sığınma talebinde bulunmuş, daha sonra ailesini bir araya getirmeyi başarmıştı. Göç Dairesi’ne verdiği ifadede Somalili genç, babasını savaşta kaybettiğini, milislerin ise evlerini yaktığını söylemişti.