Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Es-Sinvar: Hamas, Gazze’nin yönetimine geri dönmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamî Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze lideri Yahya Es-Sinvar, hareketin Gazze Şeridi’nin yönetim ve idaresinde yer almayacağını, aynı zamanda tarafına artık Filistin’deki bölünmenin bir parçası olmayacağını söyledi.

Gazze’deki sivil toplum örgütleriyle yaptığı görüşmede, Hamas’ın bu konuda aldığı kararın stratejik olduğunu ve geri alınamayacağını ifade eden Es-Sinvar, Hareket tamamen bölünme olayından çekileceğini belirtti.

Es-Sinvar, “Filistin’in bölünmesi, bir direniş hareketi olan Hamas’a, halkımıza ve en çok da özgürleşmemize zarar verdi. Bu nedenle, koşullar ve bedeli ne olursa olsun buna son vermemiz gerekir şeklinde konuştu.

Hamas’ın tüm imkânları ve imtiyazları sağladığını, bu şekilde sonuna kadar ilerlemeye hazır olduklarını vurgulayarak, uzlaşmanın herhangi bir başarısızlığa uğramaması konusunda uyaran Es-Sinvar, “Mevcut uzlaşma başarısız olursa bölünmenin yıllarca sürüleceğinden korkuyoruz. Durumun olduğu gibi devam ettirilmesi feci sonuçlar doğuracak ve bu nedenle Hamas bu yıkıcı sahnenin parçası olmayacak”

“Ümitsiz dönem kapanacak”

Trump’ın Kudüs kararını ilan etmesi nedeniyle, uzlaşma adımlarının daha da hızlandırılmasının gerektiğini söyleyen Es-Sinvar, “Halkımızın tarihinde bu ümitsiz dönem kapanacak. Bu, tüm engellerin üstesinden gelmek için gerçek bir fırsattır” diye konuştu.

Es-Sinvar eski Hamas devlet çalışanları arasındaki anlaşmazlıkların da bitirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Uzlaşı hükümeti 2007 den önce otoriteye bağlı çalışanları (Hamas’ın kontrolünde olan şerite) vazifelerine dönemeye davet etmişti ancak Hamas çalışanları onları kovmuş ve çalışmalarına engel olmuştu. Gazze baş görevlisi Yakub el-Gandor; “Gazze personelinin meselesi tam olarak çözülmeli, aksi halde uzlaşmanın basamakları ve süreçleri için büyük bir tehlike var” dedi. Uzlaşma Hükümeti, Gazze Şeridi’nde etkin değil. Hamas ise, kapıların hükümete açık olduğunu söylüyor.