Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esad’a muhalefette olumlu gelişmeler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın BM Cenevre Ofisi’ndeki elçisi Aleksey Borodavkin, basın mensuplarına dün yaptığı açıklamada, BM gözetiminde yürütülen Suriye Müzakereleri’nin önüne büyük bir fırsat çıktı. Bu da; Beşşar Esad yönetimi hakkındaki taleplerin geri çekilmesidir.

Aleksey Borodavkin, “dün 7.si düzenlenen Cenevre müzakerelerinde olumlu sonuç aldık. Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu tavrını düzeltti. Bundan kastım gerçekleşen görüşmelerde muhalefet heyeti Esad’ın istifası konusunda taleplerde bulunmadı” dedi.

Borodavkin, Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu, barışın öncelikli olduğunu, siyasi çözümü de daha sonraya bırakmanın önemini anladı. Muhalefet heyeti Suriye rejimi ile anlaşma masasına oturmayı kabul ediyorsa, bizim için önemli olan budur. Yok eğer talepleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymaya devam ederlerse buradan uyarıyorum, bu şekilde hiçbir sonuç almamız mümkün değil’’ ifadelerine yer verdi.

Bu arada rejim, ABD ve Rusya’nın Suriye’nin güneybatısında anlaştığı ateşkesi ihlal etmiş ve Dera şehrini bombardımana tutmuştu fakat buna rağmen ateşkesin varlığını sürdürdüğü belirtiliyor. Aynı şekilde rejim, Ceburi mahallesini boşaltmaya çalışarak hedef alınan 5 bölgeyi uçaklarla vurmuştu. Bu bağlamda Ayn Terma şehri ve civarında da şiddetli çatışmalara tanık olunmuştu.