Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed 7 yıl sonra ilk kez Suriye’yi ziyaret eden Ürdün Parlamento Heyeti ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam/Şarku’l Avsat

Şam rejimi lideri Beşşar Esed, Ürdün Parlamentosunda bir dizi komite ve komisyon başkanlarının içinde bulunduğu Ürdünlü parlamenter heyeti kabul etti.

Şam’ı ziyaret eden ve Esed’le görüşen Ürdünlü sekiz milletvekilinden biri Halid Ebu Hasan’a göre, Suriyeli yetkililer, Ürdün ile ilişkilere karşı olumlu bir tutum sergiledi.

Ürdünlü parlamenter Abdülkerim el-Dağmi’nin Başkanlığındaki konuk parlamenter heyet ile görüşmede iki taraf Suriye ve Ürdün arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Esed “parlamenterlerin halkın irade ve tutumlarını yansıttığına” işaret ederken, dolayısıyla parlamenter heyetleri ziyaretlerinin önemine işaret etti. Parlamenter heyetler ve halkın iradesinin ülkeler arasındaki ilişkilerin pusulasını teşkil ettiğini ifade eden Esed; ikili ilişkilerde ana motivasyonun daima halkların çıkar ve idealleri olması önemini vurguladı.

“Bölge ve halklarının maruz kaldığı düşmanca planlara karşı halkın bilinçlendirilmesinde parlamenterlere büyük bir rol ve görev düştüğünü” belirten Esed; Suriye ve halkını yıllardır hedef alan bu plan ve savaşın sadece Suriye’yi hedef almadığını” kaydetti.

Ürdünlü parlamenter heyet üyeleri ise “Ürdün halkının genel olarak Suriye’yi desteklediğini ifade ederken, maruz kaldığı bu zalim savaşa karşı şanlı mücadelesinin takdire şayan olduğunu” belirtti. Suriye’nin bölge ve halkının ana kalesi olduğuna dikkat çeken Ürdünlü parlamenterler; bu savaşa karşı zaferlerinin tüm bölge ve halklarının zaferi olacağını kaydetti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim, Milletvekili el Dağmi Başkanlığındaki Ürdünlü Parlamenter heyeti kabul etti.

İki kardeş halk arasındaki kardeşlik ilişkilerinin derinliği ve başta parlamento olmak üzere bütün düzeylerde pekiştirilmesi ve iki ülke arasındaki ikili ilişkileri her iki kardeş halkım hayrı ve çıkarlarına geliştirilmesi belirtildi.

Bu arada her iki ülke halklarının istek ve arzuları doğrultusunda Nasib sınır kapısının yeniden açılması, karşılıklı malların hareketi ve şahısların intikal etmelerinin bu işbirliğini halk ve ekonomik açıdan pekiştireceği vurgulandı.

Her iki taraf ayrıca Suriye’deki siyasi ve son saha gelişmeleri yanı sıra bölgesel ve uluslararası sahalarda gelişmelere yol açan değişiklikleri ele aldı.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Müsteşarı Ahmed Arnus, özel büro müdürü Muhammed Umrani, Bakanlıkta Arap Vatanı Yönetim Müdürü Murtada Cemal,, Halk Meclisi Gözlemcisi Atıf el Zeybak, Arap, Dışişleri ve Gurbetçiler işlerinden sorumlu Komite Başkanı Butros Mercane ile Halk Meclisinde Arap, Dışişleri ve Gurbetçiler işlerinden sorumlu Komite bazı üyeleri katıldı.