Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed Doğu Guta’nın üçte birini aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) bugün yapılan açıklamaya göre, Suriye rejimi ve müttefikleri, Şam yakınlarındaki bölgede kara harekatı başlatmalarından bu yana muhalif grupların kontrolü altındaki Doğu Guta’nın üçte birinden fazlasının kontrolünü ele geçirdi.

700’den fazla kişi hayatını kaybetti

SOHR, rejim ve müttefiklerinin bölgeye 18 Şubat’ta başlattıkları şiddetli saldırılar sebebiyle son iki hafta içinde Doğu Guta’da 700’den fazla kişinin öldüğünü kaydetti.

Öte yandan Rusya’nın Suriye’deki Uzlaşı Merkezi, bugün, Doğu Guta’daki silahlı grupların, insani yardımın getirilmesi karşılığında sivillerin çıkışına izin vereceklerine dair söz verdiklerini belirtti. Ancak ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.

Rusya, Şubat ayı sonu itibariyle, ‘Sivillerin çıkışını sağlamak, hasta ve yaralıları tahliye etmek için gerekli tedbirler’ çerçevesinde insani koridorlardan geçişlerin sağlanması için Doğu Guta’da günlük 5 saatlik ateşkes uygulamaya başladı.

Rusya’dan muhalif gruplara suçlama

Rusya, silahlı grupları, ateşkes saatlerinde Doğu Guta’daki insanlara sokağa çıkma yasağı uygulayarak, onların bölgeyi terk etmelerini engellemekle suçluyor.