Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed: İran ve Hizbullah’a uzun bir süre daha ihtiyacımız var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Suriye’nin güneyindeki askeri operasyonlarda İran ve Hizbullah’a olan ihtiyacın uzun bir süre daha devam edeceğini söyledi.

İran merkezli Al-alam Tv’ye konuşan Esed, “Biz siyasi sürece yol veriyoruz. Eğer başarılı olmazsa, güç kullanarak kontrol sağlamaktan başka bir seçenek yok. Çoğu ABD-Ürdün nüfuzu altında faaliyet gösteren muhalif gruplar müzakerelerden uzak görünüyor. Liderleri rejim ile varılacak olan herhangi bir uzlaşmayı reddediyor” diye konuştu.

Suriye’nin ‘her santim toprağını’ geri alma taahhüdünü tekrarlayan Esed, Rusya’nın aksine İran’ın Suriye’de askeri üsleri olmadığını söyleyerek, “Ancak, İran askeri üslerine ihtiyaç duyulursa, bundan tereddüt etmeyiz” dedi.

Rejim güçlerinin Irak, İran ve Lübnan’dan gelen savaşçılardan destek aldığını kaydeden Esed, Lübnanlı Şii grup Hizbullah’ın Suriye’yi terk edip etmeyeceğine dair gelen bir soruya, hala muhaliflerin elinde bulunan ülkenin yüzde 40’ını kontrol altına almak için onlara ihtiyaçları olduğunu belirterek “Hizbullah bu savaşın temel unsurudur. Savaş uzun, bu askeri güçler için ihtiyaç uzun bir süre daha devam edecek” şeklinde konuştu.

Dera’da uzlaşma komitesi üyesi doktora suikast

Suriye’nin güneyindeki Dera’da muhalif grupların kontrol ettiği bir bölgede yerel uzlaşma komitesinin üyesi olan bir doktor kimliği belirsiz kişilerce dün düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.

Suikast, Rusya’nın Suriye’nin güneyine dair geleceğini belirlemek için çeşitli bölgesel ve uluslararası partilerle görüştüğü bir zamanda gelirken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bu son olayın 3 hafta içinde gerçekleşen 12. saldırı olduğunu açıkladı.

SOHR, kimliği belirsiz kişilerin Dera kırsalının kuzeybatısında muhaliflerin kontrolü altındaki Hara beldesinde yerel uzlaşma komitesi üyesi bir doktoru sabah saatlerinde makinalı silahlarla tarayıp öldürdüklerini bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye yaptığı açıklamada, doktora düzenlenen suikastin rejim güçleri ile uzlaşmaya varma çabalarını nedeniyle geçen hafta aldığı tehditlerin ardından geldiğine dikkat çekti.

Rami Abdurrahman, Mayıs ayından bu yana uzlaşma komitesinin 11 üyesinin kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından öldürüldüğünü de belirtti.

Abdurrahman, Dera’da bir yıldan uzun süre önce kurulan uzlaşma komitelerinin, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerdeki yerel yetkili veya nüfuz sahibi 70 kişiden oluştuğunu ve komitenin son iki ay içinde bölgenin kaderi üzerinde etkisi olan uluslararası müzakerelerde aktif olduğu bilgisini de verdi.