Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi Dera saldırılarında 5 subay ve 20 askerini kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de Dera’nın kuzeydoğusundaki bölgelerdeki çatışmalarda Esed rejimine bağlı 5 subay ve 20 rejim askeri öldürüldü. Bu durum, Rusya, ABD ve Ürdün arasındaki “tırmanışın azaltılması” anlaşmasının ihlali olarak değerlendiriliyor.

Esed güçleri Salı günü Dera’nın doğusundaki kırsal alanlarda bombardımanları yoğunlaştırmaya başladı ve güney vilayetindeki muhalif gruplara karşı yakın bir askeri harekat uyarısında bulundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, “Rejim Salı günü askeri tırmanıştan bu yana Dera’nın doğusundaki el-Bustan ve Şumriya köylerinin kontrolünü ele geçirerek bölgedeki ilk ilerleyişini sağladı” dedi.

Bombardıman ve çatışmalar şu anda Dera ve Suveyda vilayetleri arasındaki idari sınırda, özellikle Dera’nın doğusundaki köylerde ve Suveyda’nın batı bölgelerinde yoğunlaşmaktadır.

Abdurrahman’ın ifadelerine göre, rejim kuzey ve güney arasındaki doğu kırsalını ayırmayı amaçlıyor. Bu durum rejimin operasyonlarını kolaylaştırıyor, muhalif gruplar üzerindeki baskıyı artırıyor ve daha hızlı hareket etmelerini sağlıyor.

Esed yönetiminin resmi haber ajansı SANA, “Son birkaç saat içinde Suveyda ve Dera eyaletleri arasındaki Lajat bölgesinde ordu birlikleri ile geniş çaplı çatışmaların yaşandığını ve bu eksende birçok teröristin ortadan kaldırılmasından sonra ilerleme kaydedildiğini” bildirdi.

Güney bölgesi, ehemmiyetini ve hususiyetini, Şam’a olan yakınlığının yanı sıra; İsrail ve Ürdün ile olan coğrafi konumundan dolayı da stratejik öneme sahip.

Başkentin güneyindeki mahallelerde ve Doğu Guta’da son iki ay boyunca kontrolü ele alan Esed, Suriye’nin güneyini askeri operasyonları için bir hedef olarak belirledi. Bu bölgeye haftalardır askeri destek sağlıyor.

SOHR, Cumartesi günü, Dera’nın doğu ve kuzeydoğu kırsalında meydana gelen bombardıman ve çatışmalar ile tırmanışın arttığını kaydetti. Ayrıca topçu ve hava saldırıları birkaç köy ve kasabayı hedef aldı.

SOHR’nin verilerine göre, Cumartesi günü çıkan çatışmalarda rejim güçleri ve destekçilerinin en az 8 üyesi öldürüldü ve 20’si ağır yaralandı. Ayrıca en az 10 muhalif savaşçı öldürüldü. Yine SOHR’ye göre Salı gününden bu yana süren rejimin bombardımanları sebebiyle 8 sivil hayatını kaybetti ve sadece üç gün içinde çoğunluğu Dera’nın doğusundan olmak üzere 12 bin sivil yerinden edildi.

Rusya’nın Hmeymim üssü, beş subayın ve 20 kişinin savaşta öldürüldüğünü söyledi.

Cumartesi günü yapılan füze saldırısı, muhalefet grupları ve rejim güçleri tarafından paylaşılan Dera kentini vurdu. Gözlemevine göre, rejimin kuvvetleri, Cuma günü patlayıcı varillerle Hirak bölgesini hedef aldı. Patlayıcı variller 1 yıldan bu yana ilk kez Dera’da kullanıldı.

Dera, Kuneytra ve Suveyda illeri, Suriye’de tırmanışın azaldığı dört bölge arasında değerlendiriliyor. Temmuz ayında bu bölgelerde ABD-Ürdün-Rusya öncülüğünde ateşkes ilan edilmişti. Ateşkesin ilan edilmesinden bu yana bu bölgeler, düşmanlıkların tamamen sona ermesine sahne olmuşlardı.

Muhalefet grupları, İsrail’le sınır olan Kuneytra ilinin yüzde 70’ini ve 2011’de rejime karşı barışçıl protestoların beşiği olan Dera’nın kontrolünü ele geçirdi. Muhaliflerin Suveyda’daki varlığı ise Dera ilinin doğusundaki kırsala bitişik Suveyda ilinin batı bölgesinin çevresinden ibaret.

Birleşmiş Milletler Perşembe günü, yüz binlerce sivilin güvenliği konusundaki tırmanışa ilişkin uyarıda bulundu. Ülkenin güneyindeki muhalif grupların kontrol alanlarında yaklaşık 750 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Suriye’nin güneyindeki Merkez Operasyon Odası, rejimin kuvvetlerine bölgeleri teslim etme konusunda Hmeymim üssüne dayanarak karşılık verdi. Merkez Operasyon Odası yapmış olduğu bir açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Lacat’taki köylerin teslim edildiğine ve bu durumun yaklaşık bir ay önce ihanet etmesinin ardından Ömeri Tugaylarından kovulan Vecdi Ebu Selis ile irtibatlı olduğuna dair açıklama yapan Hmeymim üssünün iddialarının yanlışlığını teyit ediyoruz.”

Aynı zamanda, Merkez Operasyonlar Odası, rejimin ve İran milislerinin Suriye’nin güneyinde yaptığı her türlü ilerlemeyi kesin olarak reddetti ve kurtarılan bölgelerde bir santim bile ilerlemekten aciz olan rejimin, medyası aracılığıyla güney Suriye’deki hayali zaferleri dillendirerek askeri gücünün tükenmişliğini örtmeye çalıştığını belirtti.

Hmeymim üssü, “Ömeri Tugayları liderlerinden Vecdi Ebu Selis’in Rus Uzlaşma Merkezi temsilcileri, Özgür Suriye Ordusu ve rejim arasındaki görüşmelerden sonra Suriye rejimine katıldığını ve böylece Dama, Şiyah ve Cadal’ın bir kısmının rejim güçlerinin kontrolüne devredildiği” açıklamasında bulundu.

Muhaliflere ait Şam Haber Ağı’na göre, dün, Doğu Dera’da devam eden savaşlar sırasında rejim ve milisler, devrimci gruplar karşısında ağır maddi ve insani kayıplar verdiler. Merkez Operasyonlar Odası, devrim savaşçılarının Esed rejimi ve milislerinin Dera’nın doğusundaki ilerleme girişimlerini kestiğini ve onların 5 üyesini öldürdüklerini söyledi.

Öte yandan saha kaynakları, sabahın erken saatlerinden bu yana Lacat Operasyon Odası ile Esed güçleri ve İranlı milisler arasında, Dera’nın kuzeydoğusundaki Lacat bölgesindeki Dama, Şiyah, el-Bustan ve Şumra kasabalarında ağır silahlar ve bombardımanlarla şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.