Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi, Dera’da muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi ikiye böldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçleri, Dera’da muhaliflerin kontrolündeki iki beldeyi ele geçirerek bölgeyi ikiye böldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, Suriye’nin güney bölgelerine askeri operasyonlarını sürdüren Esed rejimine bağlı güçler, dün gece saatlerinde, iki beldeyi ele geçirerek muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi ikiye ayırdı. Konuya ilişkin bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, rejim güçlerinin bir haftadır sürdürdüğü operasyonda en önemli ilerlemeyi kaydettiğini söyledi. Dera’nın kuzeydoğusundaki Busra el-Harir ve Meliha beldelerini ele geçiren rejim güçlerinin, muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi ikiye ayırdığını aktardı.

SOHR tarafından verilen bilgilere göre, rejim güçlerinin ilerleyişi, Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçaklarının bölgeye yönelik yoğun bombardımanları sonrası gerçekleştirdi.

15 muhalif savaşçı hayatını kaybetti

Rejim ve Rusya’ya ait savaş uçakları, Dera’nın doğusundaki sivil yerleşim birimlerine yönelik bombardımanlarını bugün de sürdürüyor. SOHR, dün, Busra el-Harir’de yaşanan çatışmalarda, 15 muhalif savaşçının hayatını kaybettiğini aktardı.

Busra el-Harir’de yaşanan çatışmalardan sonra son bir haftada meydana gelen çatışmalarda, muhaliflerin verdiği kayıp sayısı 29, rejim güçlerinin kaybı ise 24’e yükseldi.

20 bin sivil göç etti

SOHR’nin verilerine göre, Dera ve çevresini hedef alan hava bombardımanlarında ölen sivillerin sayısı da 32’ye yükseldi. 20 bini aşkın sivil ise göç etti.

İsrail ve Ürdün sınırına yakın olması nedeniyle coğrafi ve stratejik bir öneme sahip olan bölgenin yüzde 70’ini muhalif gruplar kontrol ediyor.