Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi ülkenin güneybatısına varil bombası attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Esed rejiminin bu yıl ilk kez varil bombası kullandığını duyurdu.

SOHR, ülkenin güneybatısında muhalifler tarafından kontrol edilen alanlara rejim güçlerinin 12’den fazla varil bombası attığını açıkladı. Ayrıca, ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının, Şam rejimine ait askeri mevzileri bombalaması sonucu rejim güçlerinden 1 askerin öldüğü, 7’sinin de yaralandığı duyuruldu.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Tedmur çölünün güneydoğusundaki patlamalara işaret ederek, Tanf bölgesinden 20 kilometre uzaklıktaki askeri noktanın hedef alındığını ve ağır yaralanmalar nedeniyle ölü sayısının arttığını açıkladı.

Pentagon ise, bölgeye herhangi bir saldırı yaptıklarına dair suçlamaları reddetti. Sözcü Adrian Rankine-Galloway, ABD’nin desteklediği muhalif gruplardan ‘Devrimci Komandolar’ unsurları ile koalisyon danışmanlarının, El Tanf bölgesi yakınlarında tanımlanamayan, bir düşman kuvvet tarafından hedef alındığı bilgisini verdi. Pentagon Sözcüsü, ABD destekli savaşçılar ve koalisyon danışmanlarının ‘kendini savunma amaçlı ateş ederek karşılık verdiğini’ söyledi.

Suriyeli muhaliflere El Tanf’ta ABD destekli kamp

Washington, El Tanf’ta, DEAŞ ile savaşan Suriyeli muhalif grupların, ABD Özel Kuvvetleri tarafından eğitildiği bir kampın yer aldığını açıkladı.

Öte yandan, Deyr-i Zor ile Irak sınırı arasında yer alan Heri kasabasına Pazar akşamı bir saldırı düzenlenmiş, SOHR’a göre 16’sı rejime bağlı asker olmak üzere 55 kişi ölmüştü.

Şam, Heri kasabasında askeri mevzilerini hedef alan bu saldırıdan uluslararası koalisyonu sorumlu tutup suçlarken; koalisyon ve Pentagon bu iddiayı reddetmişti.