Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi Deyr-i Zor kuşatmasını kırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Çölü’nden ilerleyen Esed rejimine bağlı güçler, DEAŞ tarafından Deyr-i Zor kentine yönelik 3 yıldır sürdürülen kuşatmayı kırdı.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının havadan, Esed rejimine bağlı güçlerin karadan düzenlediği saldırılar sonucu DEAŞ unsurları kentin güneyine doğru çekilirken, rejim güçleri kentte bulunan askeri havaalanına yönelik kuşatmayı kırmak için operasyonlarını sürdürüyor.

Esed rejimine bağlı militanlar, Suriye Çölü’nde, Ocak ayından bu yana, DEAŞ terör örgütüne karşı sürdürdüğü operasyonlarla yaklaşık 35 bin kilometre karelik bir alanı ele geçirmişti. Rejim yetkilileri, operasyonun en önemli amacının Deyr-i Zor kuşatmasını kırmak olduğunu vurgulamıştı.

DEAŞ militanları yoğun bombardımandan dolayı güneye çekildi

Deyr-i Zor’da bulunan iki muhalif kaynağın Şarku’l-Avsat’a verdiği bilgiye göre, Rusya’ya ait savaş uçaklarının desteklediği operasyonda, Rus kuvvetleri ve Esed rejimine bağlı güçler, yüksek tahrip gücüne sahip füzeler kullandı. DEAŞ militanları ise yoğun hava bombardımanı nedeniyle mevzilerini terk ederek güneye doğru çekildi.

Rejim güçleri kuşatmayı kırarak, kentteki 137. Tugay’da kuşatma altında bulunan Esed rejimine bağlı kuvvetlere ulaşmış oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Deyr-i Zor’daki kuşatmanın kırılmasından sonra rejim güçleri, DEAŞ tarafından döşenen mayın ve tuzakları temizleyerek, kuşatma altındaki 137. Tugay’a güvenli ulaşım koridoru açtığını belirterek, “Böylece, kentin ele geçirilmesi yolunda ilk adımı atmış oldu” değerlendirmesini yaptı.

Rejim güçleri, bu ilerleyişle Deyr-i Zor’un güney kırsalını kent merkezinden ayırırken, DEAŞ terör örgütünün Rakka’nın güney kırsalındaki son kalesi olan Maden kasabasına yaklaştı. Rejim güçleri, Fırat Nehri’nin batı yakasını tamamen ele geçirmeyi amaçlıyor. Rusya’ya ait savaş uçaklarının desteğiyle, Humus’tan ilerleyen rejime bağlı diğer birlikler ise, Fırat Nehri’ne doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Esed rejimine yakın sosyal medya hesaplarının bildirdiğine göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Deyr-i Zor kuşatmasını kıran rejim komutanlarına telefonla ulaşarak, elde ettikleri başarı nedeniyle komutanları ve militanları tebrik etti.

Resmi Haber Ajansı SANA’da yer alan haberde ise, Deyr-i Zor kuşatmasının kırılmasından dolayı kentte yaşayan insanlar büyük bir sevinç yaşıyor. SANA muhabiri ile birlikte hareket eden bir Fransız gazeteci, kentteki insanların, zaferden dolayı birbirlerini tebrik ettiğini aktardı.

Öte yandan, Esed rejimine bağlı güçlerin Deyr-i Zor kuşatmasını kırmasının DEAŞ terör örgütü için büyük bir darbe olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Suriye Uzmanı Aroun Lound, e-mail aracılığıyla gazetecilere gönderdiği değerlendirmesinde, “Rejim güçlerinin ilerleyişi, Esed rejimi ve destekçileri için önemli bir siyasi zafer anlamına da geliyor” ifadelerini kullanırken, rejim güçlerinin Deyr-i Zor kuşatmasını kırmasının, Suriye’nin doğusundaki savaşta önemli bir kırılma noktası olduğunu ve rejimin bölgede daha fazla mevzi kazanmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.