Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi Deyr-i Zor’a yaklaşıyor ama koalisyonla çatışmaktan kaçınıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Deyr-i Zor’a bağlı Haribişe köyüne yaklaşan Esed güçleri, Deyr-i Zor kırsalında DEAŞ’ın kontrolünde bulunan bölgeleri geri alıp kuşatmaları kaldırıyor.

Rejim güçleri ve müttefikleri ile uluslararası koalisyonun teröre karşı ortak planına göre Fırat Nehri’nin batısından ve güneyinden Deyr-i Zor’a girilmesi ve kuşatmanın kaldırılması hedefleniyor.

PYD öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) mevzilendiği doğu hattında bulunan cephede ise sükunet hakim.

Rejimin Deyr-i Zor şehir merkezine 19 km uzaklıktaki bir bölgeyi kontrol altına almasından sonra hedefi, şehir kuşatmasını kaldırmak ve DEAŞ’ın elindeki mahalleleri kurtarmak.

Esed güçleri bu hedef doğrultusunda Fırat Nehri’nin kuzeydoğu kıyısından Şaddadi şehrine ve oradan da Deyr-i Zor’a doğru ilerlemeye hazırlanıyor. Suriye’nin kuzeydoğusunda mevzilenen Washington müttefikleri ise DEAŞ’ın Rakka’daki kalesinin kontrolünü tam anlamıyla ele geçiremiyorlar.

El-Dorar eş-Şami haber sitesi, Esed güçleriyle DEAŞ arasında Deyr-i Zor kursalında çıkan çatışmalar sırasında, bir çok askerin yanı sıra bir komutanın da öldürdüğünü belirtti.

Ayrıca, Esed güçlerinin saha komutanı Tuğgeneral Gassan Cemil Said, Deyr-i Zor kuşatmasını sona erdirmek için Deyr-i Zor yakınlarındaki Haribşa bölgesinde örgütle yaşanan çatışmalar sonucu 3 subay ve birçok askerin öldürüldüğünü bildirdi. Said, bir hafta önce çatışmalarda öldürülen önceki komutanın yerine geçti.

Suriyeli muhalif komutanlardan Abdunnasır el-Ayed ise Uluslararası Koalisyon, Rejimin Deyr-i Zor’da ilerlemesine teslim olmadığını söyledi. Ayed, Esed güçlerinin Deyr-i Zor’a ilerlemek için Rakka kentini tamamen kontrol altına alması gerektiğini ve ardından Deyr-i Zor’un kuzeyinde Şaddadi’den Fırat Nehri’nin kuzey ve güney kıyılarına, Irak- Suriye sınırına ilerlediğine dikkat çekti. Ayed, “Rejim, koalisyonla çatışmamak ve karşı karşıya gelmemek için Şaddadi yönüne doğru ilerlememektedir ve o bölgeye nüfuz etme olanağı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Ayed, uluslararası koalisyonun Elbukemal’daki DEAŞ mevzilerini havadan vurması sayesinde Esed güçlerinin Deyr-i Zor kırsalında ilerleyebildiklerine dikkati çekti. Fakat bu ilerleyişin geleceği ABD-Rusya’nın koordinasyonunun seyrine bağlı. Ayed sözlerine şöyle devam etti: “Rusya ile ABD arasında bölge hakkında gizli bir anlaşma olup olmadığını bilmiyoruz, Ancak Amerikalıların rejimin Deyr-i Zor’a doğru ilerlemesinden memnun olmadığı kesin. Washington’un müttefikleri hala Deyr-i Zor çevresinde çalışıyorlar ve SDG’ye bağlı Deyr-i Zor Ordu Konseyi ofisi halen çalışıyor.”

Bu bilgiler, SDG’ye bağlı Deyr-i Zor Ordu Konseyi’nin varlığını ve bölgede savaşmaya hazır olduğunu doğruluyor.
Öteyandan ABD kuvvetleri tarafından desteklenen SDG’nin şehirde Rakka savaşı öncesinde stratejik bir ilerleme kaydettiği de ifade ediliyor.

Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı Navaf Halil, Şarqul Avsat’a, uluslararası koalisyonun “Deyr-i Zor savaşına büyük önem verdiğini, Rakka’dan bir sonraki savaşın kesinlikle Deyr-i Zor savaşı olacağını vurguladı.

Halil, Koalisyonun Şaddadi’deki DEAŞ mevzisinden sonra Deyr-i Zor’a saldırı hazırlığına paralel bir operasyon başlatma planları olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Tugayların SDG çatısı altında birleşmesi ve Deyr-i Zor’u özgürleştirme planlarına göndermede bulundu.

Navaf Halil, “Rakka’yı kurtarmak için atılacak adımların hızlandırılmasına katılmak ve İran güçlerinin tüm Deyr-i Zor’u devralmalarını engellemek için baskı kuruması gerekiyor. Bu, Suriye’nin doğu bölgesinde savaşı başlatma planlarının geliştirilmesine ve koalisyonun başlangıç tarihine karar vermesine bağlı” dedi.

Esed güçleri Cebel Başeri bölgesini kontrol altına aldıktan sonra, insansız bozkır bölgesini geçerek Deyr-i Zor’a doğru ilerlemeye devam ettiler. Böyelikle rejim güçleri Deyr-i Zor şehir merkezine 19 km yaklaşmış oldu.

Öteyandan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR) Hama kırsalında Esed güçleriyle DEAŞ arasında çıkan şiddetli çatışmalarda iki taraftan 150’den fazla kişinin öldürüldüğü, bunların çoğunluğunun son 24 saat içinde DEAŞ’tan olduklarını duyurdu.

SOHR’dan yapılan açıklamaya göre, çatışmalara Rus ve İran güçleri de eşlik etti, Suriye ve Rus savaş uçakları da DAEŞ mevzilerine hava saldırıları düzenledi.

Öteyandan DEAŞ’ın son kalesi olarak tanımlanan Rakka’da da şiddetli savaş devam ediyor. Uluslarası Koalisyon’a bağlı savaş uçakları ve helikopterlerin kent merkezine hava saldırıları sürüyor.

SOHR, SDG ile DEAŞ arasında sürmekte olan çatışmaların eski şehirde ve Rakka’nın çevresinde devam ettiğine dikkati çekti. ABD Özel Kuvvetleri’nin desteğiyle SDG, DEAŞ’a karşı yeni ilerleme ve kontrol imkanı sağladı.

15 Haziran’da Aşura’ya ilk saldırısını gerçekleştiren ve Fırat Öfkesi Operasyonu’nu başlatan SDG güçleri eski kentin kontrolünü tamamen ele geçirdiler.