Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi, Doğu Guta’da sivilleri klor gazıyla hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sivil Savunma ekipleri (Beyaz Baretliler), Suriye rejimini, muhalifler tarafından kontrol edilen Doğu Guta’daki sivil yerleşim alanına klor gazıyla saldırmakla suçladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığı bilgilere göre, en az 21 kişi gazdan etkilendi.

Tıbbi kaynaklar ve SOHR, tedavi altına alınan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller nefes darlığı çekmesi nedeninin, füzelerde bulunan kimyasal gazdan olduğunu belirtti.

SOHR, rejim güçlerinin 10 gün önce de Duma’daki sivillere klor gazıyla saldırdığının altını çizdi.

Şam bölgesinde muhalif bölgelerde görev yapan Sağlık Müdürlüğü’nden bir yetkili, belirtilerin klor gazı saldırısı olduğunu gösterdiğini ve yaralıların yanı sıra, saldırı yapılan alanın da klor koktuğunu söyledi.

Saldırı, Fransa önerisi ile bugün, bakanlar düzeyinde yapılacak olan kimyasal silah kullanımı konulu konferansın öncesinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz 2 yıl içinde, ‘Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ ve BM Ortak Soruşturma Mekanizması yaptıkları araştırmalar sonucu, Suriye rejiminin sinir gazı (sarin) ve defalarca klor gazı kullandığını sonucuna ulaşmıştı. Ayrıca soruşturma sonucu, DEAŞ terör örgütünün de hardal gazı kullandığı sonucuna varılmıştı.

BM, Suriye’deki kimyasal saldırılarla ilgili kurulan ‘Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ ve BM arasındaki Ortak Soruşturma Mekanizması’nın feshini 20 Ocak 2017’de ilan etmişti.

Şam rejimi, yaklaşık 7 yıl boyunca süren çatışmalar sırasında sürekli olarak, herhangi bir kimyasal silah kullanımı suçlamalarını reddetti.

Suriye rejim güçleri tarafından, Doğu Guta’ya havadan saldırılar devam ederken, yerel kaynaklara ve SOHR’a göre saldırılarda, 9 kişi öldü, içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu 21 kişi de yaralandı.