Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi, İsrail sınırında da kontrolü sağladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyindeki Dera’da, muhalif grupları anlaşmaya mecbur bırakarak bölgenin Esed rejimine geçmesini sağlayan Rusya, İsrail sınırındaki Kuneytra’da muhalif grupları da anlaşmaya zorladı. Muhalifler anlaşma gereği bölgeyi Esed rejimine bırakarak, İdlib’e çekilmeyi kabul etmek zorunda kaldı.

Muhalif kaynaklar ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), muhalifler ile Rusya arasında, Heyeti Tahriru’ş Şam (HTŞ) kontrolündeki bölgeler dışında, Kuneytra’nın tamamını rejim kontrolüne bırakmayı ve silahlarını teslim ederek İdlib’e gitmeyi kabul ettiğini bildirdi. Anlaşma kapsamında, Rus askeri Kuneytra’ya girerken, asker kaçaklarının durumunun netleştirilmesi ve mültecilerin evlerine dönüşüne izin verilmesi ön görülüyor.

Suriye’nin güneyi artık rejimin elinde

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, anlaşma kapsamında Kuneytra’nın yüzde 70’ini kontrol altında tutan muhaliflerin, bu bölgeleri rejim güçlerine devredeceklerini belirtti. SOHR Müdürü, “Rejim böylelikle, HTŞ kontrolündeki bölgeler dışında Suriye’nin güneyinin tamamını ele geçirmiş olacak” dedi.

Suriye’nin güneyindeki saha kaynaklarının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Kuneytra’da bombardıman ve çatışmalar dururken, sınır şeridi ile Kuneytra ve Dera arasında mülteci geçişleri yoğunlaşmaya başladı. Söz konusu kaynaklar, Yermük Havzası’nda ise rejimin DEAŞ’a bağlı Halid Bin Velid Ordusu kontrolündeki bölgelere şiddetli bombardımanlar düzenlendiğini sözlerine ekledi.

Hizbullah’a bağlı medya anlaşmayı doğruladı

Rejime yakın medya kaynakları, Suriye Ordusu’nun devrimin başlangıcından önce bulunduğu bölgelere dönmesini ön gören bir anlaşmaya varıldığını bildirirken, Hizbullah’a bağlı savaş medyası da anlaşmayı doğruladı.

AFP ise anlaşmanın ne zaman uygulanacağına dair bir tarih belirlenmediğini ve sınır hattında Rus askeri polislerinin de rejim güçlerine eşlik edeceğini aktardı.

Rejim bölgede operasyonlara başlamıştı

Suriye’nin güneyindeki Dera’nın yüzde 90’ını ele geçiren Esed rejimine bağlı güçler, geçtiğimiz Pazar günü Kuneytra’ya yönelik askeri operasyonlarına başlamıştı.

Rusya aracılığıyla imzalanan anlaşmalarla büyük kısmı rejim güçlerinin kontrolüne geçen Suriye’nin güney bölgesinde, sadece DEAŞ’a bağlı Halid Bin Velid Ordusu’nun elindeki Yermük Havzası bölgesi rejim kontrolü dışında kaldı. Rejim güçleri Yermük Havzası’nı da ele geçirmek için bölgeye askeri teçhizat taşımaya devam ediyor.

Rejimin bölgedeki hedefi DEAŞ

Reuters tarafından yayınlanan görüntülerde, rejim güçlerinin, dün, DEAŞ kontrolündeki Culin kasabasına bombardıman düzenlediği görülüyor. Ajans tarafından yayınlanan bir başka görüntülerde de Dera’nın kuzeybatısındaki Neva beldesine yönelik bombardımanlar da düzenlendiği görülüyor.

Suriyeli araştırmacı Ahmet Abazid, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, uluslarlararası toplumun Suriye’nin güneyinin Rus vesayetine terk edilmesini kabul ettiğine işaret ederek, “Suriye’nin güneyinde varılan anlaşmalara ABD ve İsrail de müdahil oldu” dedi.