Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi: Nasib Suriye-Ürdün sınır kapısı açılabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hammud, 2011’den beri savaş nedeniyle kapalı olan Ürdün sınır kapısına giden yolun çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Şam, sınır bölgesinin muhaliflerden geri alınmasının ardından sınır kapısının açılma olasılığını araştırıyor.

2011’deki çatışmaların patlak vermesinden önce, Nasib sınır kapısından yılda milyarlarca dolarlık mal geçiyordu. Nasib’in Kapanması Suriye ekonomisini ve komşu ülkelerin ekonomisini üzerinde ciddi etkiler bıraktı.

Hammud Reuters’a verdiği demeçle Suriye hükümetinin henüz geçidin açılması için Ürdün’den bir talep almadığını bildirdi.

Hammud, ayrıca yabancı havayolu şirketlerinin Suriye’ye uçak seferlerine yeniden başlamayı istediklerini ve hükümetin Suriye’ye uçuşları sürdürmek için 12’den fazla havayolundan talep aldığını söyledi. Bakan yabancı ülkelerin Batı yaptırımları altında Suriye’ye hizmetlerin sürdürmesini engellemeye çalıştıklarının iddia etti.

Suriye hükümeti, ülkenin büyük kısmını Rusya ve İran’ın yardımıyla kontrol altına aldı. Rejim, Humus ve Şam yakınlarında kalan son cepheleri de etkisiz hale getirdi. Esed güçleri ayrıca Rusya’nın desteği ile muhalefetin kontrolü altında olan Güneybatının kontrolünü de ele geçirdi.