Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi Suriye’ye dönen 342 mülteciyi tutukladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra: Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yerleşimci gençlerden 342’sinin tutuklandığını duyurdu.

SOHR, Esed rejimine bağlı istihbarat servislerinin, Rusların garantisi altında olan alanlarda, Şam ile yerleşim ve uzlaşma anlaşması imzalayan 342 mültecinin tutukladığını açıkladı.

SOHR açıklamasında, “Rusya tarafından verilen vaatlerden dolayı ülkelerine dönerek rejimle uzlaşma imzalayan mülteciler, Esed güçleri tarafından gerçekleştirilen askeri operasyonlarla tutuklanıyor. Rusya tarafından verilen vaatler ve garantiler sadece sözde kalmış vaatler olarak görülüyor. Güvenlik güçleri ve Muhaberat çatısındaki istihbarat servisleri, Dera’nın ve Humus’un köylerinde, Şam’ın batısında ve doğusunda tutuklama operasyonları yapıyor. Muhaberat bu bölgelerde sadece operasyon yürütmekle kalmadı, ayrıca Mahin ve Tedmur gibi, Rusların kontrolü altındaki bölgelerde el-Rikban kampından dönenlere karşı baskın ve tutuklama da gerçekleştirdi, açıklamasında bulundu.

Suçlular uluslararası hukuka hesap vermeli

SOHR, “uluslararası topluma, şahsiyetlere ve mahkemelere Suriye’deki binlerce tutuklunun kaderini belirlemek için acil bir şekilde hemen harekete geçme çağrısında” bulundu. Aynı zamanda masum Suriyelilerin kanıyla ıslatılan günahkâr ellerinin cezasını çekmesi için failleri, katilleri yetkili mahkemelerin önüne çıkartmak için uluslararası mahkemelere de çağrıda bulundu.

Çağrıda şu ifadeler kullanıldı: “Tutuklanarak hapishanelere gönderilenlerin tek istedikleri özgürlük, demokrasi, adalet ve eşitlik çağrısında bulunmak olan ve ülkeyi onlarca yıl boyunca cinayet, ölüm ve insan hakları ihlalleriyle yöneten diktatörlük rejiminden kurtarmaktı.”

Gözlemevi, Muhaberat’ın Pazartesi günü, Şam’ın Harasta banliyösünde yaşayan Suriyelilerin Şam’ın kuzeyindeki Rukneddin mahallesinde akrabalarıyla iletişim kurmaları dolayısıyla suçlanarak tutuklandıklarını belirtti.

Ülkelerine dönen mültecilerin cep telefonlarının incelenmesinden sonra, tüm Rus güvencesine, uzlaşma ve yerleşim anlaşmasına rağmen tutuklandıkları açıklandı.
Suriye’ye dönenler önce tutuklanıyor sonra idam ediliyor

Suriye’nin orta kesiminde bulunan Hama Hapishanesi’ndeki mahkum ve tutuklular, aralarından onlarca kişinin idama mahkum edilmesi dolayısıyla açlık grevine başlamıştı.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre mahkumlardan 40’ının infaz kararının uygulanması için Şam’ın kırsalındaki Sednaya Hapishanesi’ne nakledilmesine karar verildi. Aralarından 11 kişi “2011 yılında başlayan muhalif gösterilere katılmak” suçuyla tutuklanmıştı.

Hapishanenin içindeki kaynaklardan biri “Açlık grevine tüm bölümlerdeki mahkumların başladığını, infazların kaldırılmasına kadar da eylemlerine devam edeceklerini” aktardı.

Sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir bildiride mahkumlara “Suriyeliler yıllardan beri onların devam eden acılarına son vermek için mücadale ediyor. Onlara verilen sözlerin hiçbiri uygulanmadı” denildi.

Mahkum Manhal Naoum, ilgili makamlardan, ülkenin farklı bölgelerinde yaşananlara benzer düzenlemeler yapması için müdahale etmesini isteyen bir mektup gönderdi. Kemal Zarifa da, Hama Merkezi Cezaevi de dahil olmak üzere genel ya da özel bir af talebinde bulundu.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), 7 Şubat 2017’de “insan mezbahası” başlıklı bir rapor yayınlamıştı. Sednaya Hapishanesi’nde Esed güçlerinin çoğunluğu rejim karşıtı sivillerden oluşan 13 bin kişiyi idam ettiğini açıkladı.