Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed rejimi, Suveyda kırsalında DEAŞ’a yönelik operasyon başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimine bağlı kuvvetler önceki gün, Suriye’nin güneyindeki Suveyda’nın doğusunda bulunan çöl bölgesinde, DEAŞ’a yönelik askeri operasyon başlattı.

Rejim güçlerinin Suveyda çölüne ek kuvvetler göndermesinin ardından, önceki gün, operasyonlar başlarken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre, DEAŞ ile rejim arasındaki çatışmalar, Suveyda’nın doğu ve kuzeydoğu kırsalında yoğunlaştı.

Yerel kaynaklar ise DEAŞ terör örgütüne ait mevzilere yönelik top atışı başlatan rejim güçlerinin, bölgede ilerleyiş sağlamaya başladığını açıkladı. Suveyda 24 internet sitesinde yer alan haberde, “Birinci ve onuncu tugay unsurları, Pazar günü kısa sürede Suveyda çölünde önemli ilerlemeler sağladı” bilgisi paylaşıldı.

Rejim, DEAŞ mevzilerine bomba yağdırıyor

Rejim güçleri ile DEAŞ militanları arasındaki çatışmalar, sivil yerleşim alanları yakınlarında yoğunlaşırken, rejim güçleri, DEAŞ mevzilerine yönelik bombardımanlarını artırdı. Rejime bağlı kuvvetler, yoğun bombardımanlarla DEAŞ unsurlarını püskürterek mümkün olduğunca stratejik tepeyi ele geçirmek istiyor. SOHR ise yaşanan gelişmelerle birlikte son günlerde rejim güçlerinin geniş mesafelerde ilerleyiş kaydettiğini duyurdu.

Suveyda 24’ün haberine göre, Esed rejimine bağlı kuvvetler, başta el-Rezin, Gabşa ve Eşref Nariya olmak üzere, Suveyda çölündeki birçok tepede kontrolü sağlarken, ciddi bir direnişle karşılaşmadan ilerleyişini sürdürüyor. DEAŞ unsurları ise yoğun top atışı karşısında bölgedeki diğer kuvvetlerle birleşmek üzere geri çekilmeye başladı.

Çatışmalara dair bilgi veren SOHR ise Suveyda’nın doğu ve kuzeydoğu kırsalındaki çatışmaların iki gündür devam ettiğine vurgu yaparak, rejim güçlerinin önemli ilerleyiş sağladığını ve yakın zamanda, Suriye çölündeki DEAŞ unsurlarına yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatılabileceğini bildirdi.

Sivillerin esir alınması ile operasyonlar başladı

Rejimin Suveyda kırsalındaki operasyonları, DEAŞ terör örgütünün 27 Temmuz günü Suveyda’ya yönelik 250 kişinin öldüğü saldırısı esnasında esir aldığı 36 sivili serbest bırakması için Rusya’nın yürüttüğü girişimlerin başarısız olmasından sonra başladı.

SOHR ve Suveyda 24, DEAŞ terör örgütünün kaçırdığı sivillerden birini Pazar günü infaz ettiğini duyurmuştu.

SOHR’nin verdiği bilgiye göre, DEAŞ, Dera’daki Yermük Havzası’nda bulunan 50 militanının bölgeden tahliyesi için yürütülen müzakerelerin başarısız olması ve rejim güçlerinin Dera’ya yönelik saldırılarından sonra infazı gerçekleştirdi.

“DEAŞ, esirleri bir baskı kartı olarak kullanmak istiyor”

DEAŞ’ın elinde bulunan esirlerin serbest bırakılması için yürütülen müzakerelere dair açıklamalarda bulunan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Müzakereler, esirlerin serbest bırakılmasıyla da idam edilmesiyle de sonuçlanabilir. DEAŞ, esirleri bir baskı kartı olarak kullanmak istiyor. Suriye’de hala var olduğunu ispat etmek isteyen örgüt, Yermük Havzası’ndaki savaşçılarının Suveyda’ya nakledilmesini istiyor. Ancak, Yermük Havzası’na dair müzakereler, Dera’daki muhalif grupların ellerindeki DEAŞ teröristlerini idam etmesi nedeniyle başarısızlığa uğradı” dedi.

YPG’den destek mesajı

Öte yandan, YPG Komutanı Sipan Hamo, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hali hazırda Esed rejiminin İdlib’e operasyon düzenlemesiyle ilgili ortada “belirli bir planın” olmadığına işaret ederek, Suriye’deki Dürzi halkı DEAŞ baskısından kurtarmak için YPG güçlerinin hazır olduğunu söyledi.

Hamo, rejimin DEAŞ’a yönelik askeri operasyon için Suveyda’ya takviye birlikler göndermesi üzerine yaptığı açıklamada “DEAŞ, Suveyda’daki halkımıza vahşi saldırılar düzenledi. Dürzi halkımız, tıpkı Kobani (Aynul Arab) ve Afrin’deki halkımızın (Türk Ordusu ve muhalif güçlerin bu sene başında düzenlediği saldırıya işaretle) çektiği benzer acıları çekti. Söz konusu saldırılarla Suveyda’daki halkımıza yapılan saldırılar arasında ayrım yapmayız. YPG, Suveyda’nın terörden temizlenmesi için birliklerini göndermeye hazır” diye konuştu.