Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Esed rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanması uluslararası hukukun ihlalidir’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Esed rejiminin, Doğu Guta’da kimyasal silah kullanarak düzenlediği saldırılar kınandı. Bu saldırgan eylemlerin, uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğu ve Cenevre 1 bildirgesinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin 2254 sayılı kararı gibi, Suriye krizini siyasi olarak çözmeye yönelik uluslararası çabalarla tutarlı olmadığı belirtildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bugün Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Kral Selman toplantının başında, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ve İngiltere Muhafazakar Partisi’nde yer alan Ortadoğu grubunun oluşturduğu heyet ile yaptığı görüşmelerin sonuçları hakkında bilgi verdi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Kral Selman’ın, Bakanlar Kurulu’nda, 32. Cenadiriyye Ulusal Miras ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen resepsiyonda, yazar ve entellektüelleri ağırladığına değindiğini ve resepsiyonun içeriğine dair bilgi verdiğini söyledi.

Dr. Avad sözlerini şöyle sürdürdü, “Kral Selman, resepsiyonda, ulusların kimlik ve değerlerini oluştururken, kültürlerin esas temel olarak alınmasının önemine vurgu yaptı. Halkların bir arada yaşayabilmesi için devletlerarası barışın sağlanması gerektiğini, bunun için de, kültür çeşitliliği ve her kültürün özelliğine saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.”

Kültür ve Enformasyon Bakanı, festivale katılan misafirlerin, İslam dünyası ve Arap uluslarının meselelerine katkılarından ve büyük çabalarından dolayı Kral Selman’a teşekkür ve takdirlerini ifade ettiklerini de belirtti.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan’daki tuzdan arındırılmış suya olan artan talebin karşılanması amacıyla, mobil istasyonlardan su satın alınmasının sağlanması yönündeki desteklerinden dolayı Kral Selman’a şükranlarını sunduklarını kaydetti.

Bakan Avad, Bakanlar Kurulu’nda, Cidde’de bulunan tuzlu su arıtma tesisinde, maliyeti arttırmadan, tuzdan arındırılmış suyun, iki sene içerisinde günde 3,5 milyon metreküpten 5 milyon metreküpe çıkarılması nedeniyle, dünyanın en büyük tuzlu su üreticisi olarak tanınan şirketin başarılarına değinildiğini de söyledi.

Suudi Arabistan’ın, 71 kişiyi taşıyan Rus yolcu uçağının düşmesi nedeniyle, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus halkına taziye dileklerinde bulunduğunu belirten Bakan, ayrıca toplantıda, Görsel-İşitsel Medya Genel Otoritesi’nin işleyişine yönelik değişiklik yapılması ve engelli kişilerin bakımı gibi, bazı iç işler konularda kararlar alındığını sözlerine ekledi.