Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed, sahil şehri Tartus’ta Bayram namazını kıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de Şam rejimi lideri Beşşar Esed, Cuma sabahı, bayram namazını ülkenin batısında bulunan Akdeniz sahil şehri Tartus’ta kıldı. Rejime bağlı sosyal medya hesaplarından bayramlaşma görüntüleri yayınlandı.

AFP’nin haberine göre “Esed, Bayram namazını “Tartus şehrindeki Seyyide Hatice Camii’nde kıldı.”

Rejimin propaganda amacıyla kurduğu sosyal medya hesapları Esed’i namaz kılarken gösteren fotoğraflarını yayınladı. Esed, bayram namazını Suriye Müftüsü Ahmed Bedreddin Hassun ve Vakıflar Bakanı Abdussettar Seyyid ile kılarken görülürken namaz sonrası Esed’in bayramlaşmasına katılan onlarca kişinin olduğu gözlemleniyor.

Esed, rejime hakim Alevi azınlığın en önemli kalesi olan “Akdeniz sahili bölgesinin ülkenin 2011’den bu yana gördüğü yıkıcı çatışmalara, nüfusun yarısından fazlasının ülke içinde ve dışında yer değiştirmesine, 350.000’den fazla insanın öldürülmesine ve altyapının büyük zarar görmesine neden olan çatışmalardan uzak kaldığını” belirtti.

Bu bayram namazı, yıllar süren çatışmalar boyunca, Esed’in Şam dışında bariz bir şekilde görüldüğü, ender durumlardan biriydi. Esed, bayram namazını 2016’da Humus’da geçen yıl ise Hama’da kılmıştı.

2016’da Suriye iç savaşına askeri müdahalede bulunan Rusya ülkenin ytüzde 60’ını kontrolü altında tutuyor.