Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed: Suriye’deki en öncelikli konu ülkenin restorasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, hâkimiyetin önemli bir kısmını geri aldığı ülkenin restore edilmesinin önceliği olduğunu açıkladı.

AFP’nin verdiği bilgiye göre Suriye Devlet Başkanı Esed, Suriyeli diplomatlarla gerçekleştirdiği toplantıda ne olursa olsun tüm Suriye topraklarını kurtarmak için terörizmle mücadele etmek için yeniden yapılanmanın en önemli önceliği olduğunu söyledi.

Suriye’de 2011’den bu yana süren çatışmalar, su ve elektrik şebekelerinden okullara, hastanelere kadar büyük altyapı tahribatına neden oldu. Geçmiş yıllarsa savaş ve bombardımana maruz kalan şehirlerde yıkımı hakim hale geldi.

Dünya Bankası savaş zararlarının maliyetini 2017’de 22 milyar dolar olarak hesapladı. Bu da savaştan önceki GSYİH’nın 4 katına denk geliyor.

Esed daha önce ülkesinin yeniden inşasında Avrupa ve Batı ülkelerinin katılımını reddettiğini söylemişti. Sürecin ‘dost ülkelerin’ desteğiyle yürütüleceğini kaydetmişti. Ayrıca restorasyon maliyetinin en az 200 milyar dolar olacağını öngörmüştü.

Batılı yetkililer de ülkelerinin Suriye’de yeniden yapılanma yatırımlarına katılmayacağını duyurdu. Esed’in bulunmadığı bir geçiş aşaması anlaşması da imzalanmadı.

Esed dün yaptığı açıklamada ayrıca terör nedeniyle ülkeden kaçan mültecilerin Suriye’ye dönüşünü sağlamanın ve bazı Batı ülkeleri, özellikle de ABD tarafından engellenen politik süreci harekete geçirmenin öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

Suriye’deki ihtilaf, nüfusun yarısından fazlasının ülke içinde ve dışında yer değiştirmesine ve yerinden edilmesine neden oldu. Lübnan ve Suriye başta olmak üzere mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler Suriyeli göçmenlerin kendi ülkelerine dönmelerini talep ediyor. Uluslararası ve insan hakları örgütleri ise her ne kadar birçok bölgede savaş sona ermiş olsa da geri dönüşlerin ‘güvenli olmadığı’ konusunda uyarıyor.

Hükümet güçleri son iki yılda Rus desteği alarak ülkenin çeşitli cephelerinde kontrolü geri aldı. Ülkenin yüzde 60’ından fazlası rejimin egemenliği altında bulunuyor.