Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed ve eşi muhaliflerden kalma tüneli ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim lideri Beşşar Esed ile eşi Esma Esed, rejim güçleri tarafından kuşatma altına alındığı dönemde başkent Şam’ın doğusundaki Cobar’da muhaliflerin kazdıkları tünelleri ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığının resmi Facebook hesabından Esed ve eşinin, tünelde bir grup gençle birlikte çektirdikleri fotoğraf yayınlandı. Rejim güçlerinin Şam Gutası ve çevresindeki mahalleleri kontrol altına aldıktan birkaç ay sonra başkent Şam’da bir tünel ‘ARAM’ isimli sanatçı ekibi tarafından süslendi.

Söz konusu fotoğraflarda Esma Esed’in sağlık durumunun iyi olduğu görülüyor.

Yerin altında 9 metrelik bir derinlikte olan tünel, 80 metrekarelik bir alana sahip. Cobar bölgesindeki bir okulun enkazında yapıla tünelin bulunduğu bölgede nüfus yerinden edilmiş durumda. 2008 yılında bölgenin nüfusunun 300 bin civarı olduğu tahmin ediliyor. Rejimin bir sanat galerisine dönüştürdüğü tünel, Cobar’daki silahlı muhalif gruplar tarafından açılan en büyük ve en önemli tünellerden biri. 2013-2018 yılları arasında muhalif grupların kontrolü altında bulunan bölge, Cobar, Şam Gutası ve komşu bölgeler arasında gıda ve sağlık malzemelerinin geçirilmesi ve yararlıların hastaneye götürülmesi için geçiş görevi sağlıyordu.