Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed’in danışmanı: Suriye savaşında sona yaklaşıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in danışmanı Buseyne Şaban, “Yabancı devletlerin muhaliflere olan desteklerini durdurmalarıyla, 6 yıldır devam eden savaşın sonuna yaklaşıldığını ve Amerikan olsun Türk olsun, hükümetin toprakları üzerindeki herhangi bir gayri resmi oluşuma karşı koyacağını” belirtti.

Şaban, “Savaşın başlamasından bu yana 5 yıl aradan sonra ilk defa Uluslararası Şam Ticaret Fuarı organize ediliyor. Fuara yurtiçi ve yurtdışından katılımlar gerçekleşecek. Bu iki durum Suriye’de savaşın sona erdiğinin açık delilleridir. Savaş bitti ve biz Suriye’nin yeniden inşası için yolun başındayız” dedi.

Suriye Haber Ajansı (SHA) tarafından aktarılan, Buseyne Şaban’ın Lübnan televizyonu ‘El-Meyadin’e verdiği röportajda, “Binlerce kişinin ölümüne sebep olan savaş, muhalifleri destekleyen dış güçlerin politikalarını değiştirmesiyle artık sona yaklaştı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez İstihbarat Dairesi’nden Esed’i devirmeye çalışan muhalif gruplara destek vermelerini istemeyi bıraktı. Muhalifleri destekleyenlerden olan Türkiye, önceleri Rusya ile ilişkilerini düzeltmek ve sınırlarındaki Kürt genişlemesini engellemek için Esed rejiminin peşinde koşmaya çalıştı” ifadeleri yer aldı.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, ‘Şam’dan yaptığı haberde, yüzlerce şirketin, 6 yıllık savaşın ardından yerle bir olan Suriye’nin yeniden inşasında yer almak için Uluslararası Şam Ticaret Fuarı’na katılıyor. Şam ile aralarındaki diplomatik ilişkileri korumak isteyen 23 devlet fuara katılacak. Özellikle aralarında Şam ile diplomatik ilişkilerini kesen Almanya ve Fransa’nın bulunduğu diğer 20 ülkeden şirketler de fuara katılacaklar.’

ABD ve BM’nin Suriye’deki çatışmaların başlamasından bu yana ciddi yaptırımları söz konusu. Buna karşılık fuara, İran ve Rusya başta olmak üzere Suriye rejimi müttefik ülkelerinin şirketleri damgasını vuruyor. Başta elektrik santrali inşaatı, arabalar, tıbbi cihazlar ve elektrikli ev aletleri alanlarında olmak üzere çeşitli İranlı şirketler fuarda yer alıyor. Suriye’de iki termal istasyon inşa eden İranlı inşaat şirketi yetkilisi Murtazık Yanci, “Ülkedeki çalışmalarımızı diğer bölgelere de genişletmeye çalışıyoruz” dedi.
Rusya ise fuara, petrol, inşaat malzemeleri, tarım ve diğer tahıl ürünleri şirketleri ile katılıyor.