Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esir alınan 5 Hizbullah militanı serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hizbullah, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) ele geçirdiği 5 Hizbullah militanını, yaptığı anlaşma kapsamında teslim aldı. Anlaşma kapsamında, aralarında HTŞ liderlerinden Ebu Malik et-Telli’nin de bulunduğu çok sayıda militan, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal kırsalından, Kuzey Suriye’ye çekilecek.

Suriye rejim kuvvetlerinin koridora onay vermesiyle Hizbullah ile HTŞ arasındaki anlaşma tamamladı. Arsal kırsalından gelen yolcular, rejim kuvvetlerinin kontrolünde bulunan al-Saan bölgesinden Hama’nın kuzeydoğu kırsalı geçtiler.

HTŞ, 2015-2016 yılları arasında Halep’in güney kırsalında gerçekleştiği askeri operasyonlar kapsamında ele geçirdiği beş Hizbullah militanın isimleri şöyle: Musa Kurani, Ahmed Mazhar, Hasan Taha, Muhammad Mehdi Şaib ve Muhammed Cevad Ali Yasin.

Esir militanlar, al-Saan bölgesinden al-Kasir’e oradan da Cevsiyye bölgesine resmi bir konvoyla giriş yaptı.

Askeri haber kaynakları, Hizbullah ile HTŞ arasında Hama kırsalındaki al-Saan geçidi üzerinden beş seferde gerçekleştirilen takas operasyonunun, silahlı grupların kontrolünde yapıldı.

HTŞ’nin esirleri teslim etmesi karşılığında; kafileler al-Saan geçidinin üzerinden otobüslerle beş grup halinde hareket etmeye başladı. Takas akşama sona erdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kafilelerin İdlib’e ulaştığını açıkladı.

Suriye Falita kırsalı ve Lübnan Arsal kırsalından göç eden bir kafilenin, Selemiye, Şeyh Hilal ve İsriya yolu üzerinden Hama kentinin kuzeydoğu kırsalındaki al-Saan kapısına ulaştığını; otobüslerin ve ambulans araçlarının girişini kapsayan lojistik işlemlerin tamamlanması için kafilenin bölgede bir süre bekletildiği açıklandı.

Hizbullah ve Suriye Ordusu’nun, Lübnan-Suriye sınır bölgesinde bulunan HTŞ ve diğer silahlı grupları bölgeden atmak için başlattıkları operasyonun birinci haftasında, ateşkes ilan edilmişti.

Hizbullah örgütüne bağlı al-Manar televizyon kanalı, Çarşamba akşamı Arsal kırsalından yola çıkan yolcular, yüz otobüsle, hükümet kontrolündeki yollardan geçerek Perşembe günü al-Saan bölgesine ulaştığını belirtti.

Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim televizyona yaptığı açıklamada; ordunun saldırıya hazırlandığını ancak teröristlerin teslim olması için masaya oturmaya hazır olduklarını da belirtti.

İbrahim, dağlık sınır bölgesinde kalan tek silahlı örgütün, Seraya Ehli Şam adında bir örgüt olduğunu ve sınırda küçük bir bölgeyi kontrol altında tuttuğunu ekledi.

İbrahim sözlerine şöyle devam etti: “Seraya Ehli Şam, birkaç gün içerisinde Kalemun’a geri çekilecek. Bu konu uzamayacak ve önümüzdeki günlerde Ehli Şam’ın Lübnan sınırları arkasında olduğunu göreceğiz.”

Teröristlerin çok sayıda mülteci ile birlikte başka bölgelere transfer edilmesi, Suriye içerisinde yapılan anlaşmalarla benzerlik gösteriyor. Anlaşmaya göre militanlar ve siviller, rejim karşıtı güçlerin kontrol ettiği diğer bölgelere ulaştırılmıştı.