Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Güney Kore liderinin karar duruşması canlı yayınlanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore’de mahkeme, yolsuzluk ve yetkilerini kötüye kullanmaktan cezaevinde bulunan eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin karar duruşmasının canlı yayınlanmasına onay verdiğini açıkladı. Savcılık, eski Devlet Başkanı Park için 30 yıl hapis cezası talep ediyor.

Eski diktatör Park Chung-hee’nin kızı 66 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, halk protestolarına yol açan büyük bir yolsuzluk davasının ardından Mart 2017’de görevinden uzaklaştırılarak gözaltına alınmıştı.

“Güney Kore’de ilk kez bir yargılama canlı yayınlanacak”

Seul Merkez Bölge Mahkemesi, Park Geun-hye’nin davasıyla ilgilenen 3 yargıcın, kamu çıkarları gibi çeşitli faktörleri göz önüne alınarak, cuma günü cezanın açıklanacağı duruşmanın canlı yayınlanmasına onay verdiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl Yüksek Mahkemenin gerçekleştirdiği iç düzenlemelerin ardından Güney Kore’de bir yargılama duruşması ilk kez canlı yayında verilecek.

Sanık Park Geun-hye, mahkemeye çıkmayı reddediyor

Park Geun-hye, geçtiğimiz Ekim ayında gözaltı süresinin uzatılmasından bu yana, yargıyı kendisine karşı taraf olmakla suçlayarak mahkemeye çıkmayı reddediyor.

30 yıl hapsi isteniyor

Savcılar karardan önceki son duruşmada, devlet başkanı olması hasebiyle en büyük sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini belirterek sanığa 30 yıl hapis cezası ve 118.5 milyar won (110 milyon dolar) para cezası verilmesini talep etti.

Rüşvet almakla suçlanıyor

Park Geun-hye, uzun yıllar boyunca yakın arkadaşı olan Choi Soon-sil ile iş birliği halinde çeşitli iltimaslar karşılığında rüşvet almak ya da alma girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

Park Geun-hye’nin görevinden azledilmesiyle solcu Demokrat Parti’nin Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmesine ve Moon Jae-in’in kolayca zafer elde etmesine olanak sağladı.

Park Geun-hye yaklaşık bir yıldır Seul yakınlarındaki bir merkezde gözaltında tutuluyor. İki avukatı dışında kardeşleriyle dahi görüşmeyi reddetti.

10 metrekarelik bir hücrede tek başına kalıyor

Yerel kaynaklar göre, Park Geun-hye’nin her gün dışarıda 30 ila 60 dakika arasında yürümesine izin veriliyor. Kalan zamanını ise 10 metrekarelik bir hücrede tek başına çizgi roman okuyarak ve anılarını yazarak geçiriyor.

Günlük üç öğün yemek verilen Park Geun-hye, son dönemlerde yemeğinin yarısını geri gönderdiğini ve son dönemlerde alıştırma ve spor kitapları satın aldırdığı belirtildi. Ayrıca dizlerindeki iltihaplanma ve sırt ağrılarından muzdarip olduğu da bildirildi.