Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski günlerinizi hatırlatan klasik video oyunlarını nerede bulursunuz? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra-New York/Şarku’l Avsat

Zaman makinesinde geçmişe giderek eskileri anmak, hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir konudur. Peki, size klasik oyunlarla zamanda geçmişe gitme fırsatı sunsalar bunu nasıl değerlendirirdiniz hiç düşündünüz mü?

Eğer video oyun tarihini fizikçi William E. Higenbutham’ın Ulusal Long Island Brookhaven laboratuvarında geliştirdiği Tennis for Two oyunu ile başladığını varsayarsak video oyunları 60 yaşına girdi. Söz konusu oyun o vakitten bu yana büyük gelişme kaydederken görsel olarak daha iyi hale geldi ve detaylandırıldı.

Video Oyun Hasreti

Bazen insanlar eskiye giderek sevdikleri klasik oyunları oynamak istiyor ancak bu kişilerin eski görüntü ve kontrol sistemi ile oynayacakları bir oyun ararkenki istekleri çocukluk hasretinden öteye geçmiyor. Sevilen resimli bir kitabı yeniden okumayı istemek gibi. Ancak insanların bir kısmı için ise video oyunları çocukları ile kendi çocukluklarını paylaşma aracıdır.

Oyun şirketleri bu eğilimi fark etti ve klasik oyunların yüklü olduğu Nintendo, Atari ve Sony’nin eski oyun konsollarını tekrar satmaya başladı.

Bu konsollara para vermek istemeyen insanlar ne yapacak? Size, klasik video oyunları ile mazinizi yeniden yaşatma fırsatı veren ve bu oyunları oynama imkânına halen sahip olduğunuzu gösteren bazı tavsiyeler vereceğiz.

Klasik Oyunlar

-Yeni konsollarda eski oyunları oynayın: Birçok oyun geliştirici orijinal oyun kodlarını tabletler ve akıllı telefonlar için uygulama mağazalarına koydu. Mesela SEGA’nın Sonic the Hedgehog oyununu iOS ile çalışan herhangi bir elektronik cihazda oynayabilirsiniz ancak reklam görmemek ve oyunda ilerleme kaydetmek istiyorsanız bir miktar para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Çok geniş bir oyun arşivine sahip olan bazı şirketler eski oyunlar için yeni cihazlara uyumluluk modu getirdi. Mesela Dragon Ball: Super Butoden ve Omega Fighter oyunlarını 10 dolardan az bir fiyata taşınabilir Nintendo Switch konsolunda oynayabilirsiniz.

-Modern oyun hizmetlerinde eski oyunları bulun: Grafikleri yüksek oyun oynamaya alışan oyuncular sevdikleri eski oyunları oyun siteleri olan Steam ve GOG Galaxy’de bulabilirler. Steam sitesinde büyük bir oyun arşivi (20 dolara altın çağ klasiklerinden yaklaşık 100 Atari oyunu alabilirsiniz) bulunuyor. Ancak iki oyun sitesindeki oyunlar sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda oynanabiliyor. Tüm bilgisayarlarda çalışmayan oyunlar arasında fiyat farkı da bulunuyor. 90’lı yılların sevdiğiniz oyunlarını alabilirsiniz. Mesela Baldur’s Gate oyunu 20 ve Star Wars: X Wing oyununu 10 dolara alabilir, 2013’ten bu yana bedava olan EVE Online oyununu oynayabilirsiniz.

İnternet Arşivi

-İnternet arşivlerini ziyaret edin: Boş vaktiniz varsa arama motoruna internet arşivinin merkezi olan “Archive.org” yazın ve binlerce oyuna erişin. Oyunların büyük bir kısmını site üzerinden oynatabilirsiniz.

Sitede bazı şeylerin yanlış olduğunu ve bir kısım oyunun çalışmadığını görebilirsiniz ancak oyunların resimlerinin sizi çocukluğunuza götürdüğünü göreceksiniz. Tavsiye almak istiyorsanız oyunların altındaki yorumlara veya oyun severlerin yönlendirmelerine bakabilirsiniz.

Defender ve Q bert gibi madeni para ile oynanan klasik video oyunlarının bulunduğu The Internet Arcade ile Atari 2600 ve ColecoVision gibi farklı platformlara ait 6300’den fazla oyunu içinde barındıran Console Living Room sitede karşılaşacağınız başlıklar arasında.

Eski İşletim Sistemlerine uyum

-Eski İşletim sistemlerine uyum: Eski CD’lerinizi atmayan insanlardan iseniz onu çalıştıracak bilgisayar bulamasanız da hala eski oyunları oynayabilme fırsatına sahipsiniz demektir.

Elinizde CDROM’u bulunan ve Microsoft işletim sistemine sahip bir bilgisayar var ise klasik oyunları uyumluluk modunda oynayabilirsiniz. Bunu yapamazsanız söz konusu modun yerine uyumluluk programını kullanabilirsiniz.

Birçok uyumluluk programı bulunuyor. Bunlardan biri de eski DOS oyunlarını indirerek modern cihazlarda çalıştırmak isteyenlerin ortak seçimi ve Windows, Mac ve Linux için uyumlu olan DOSBox sistemi GOG.com sitesinde alınan birçok oyun ile de çalışıyor.

Ancak dikkatli olun. İnternet kötü amaçlı yazılım içeren eski oyun siteleri ile dolu. DOS oyun arşivi kullanıcılara ücretsiz ve temiz yazılım imkânı sunuyor.

Öte yandan Raspberry Pi bilgisayarına sahip olanlar kötü yazılımlardan uzak durmak için bilgisayarı klasik bir oyun platformuna dönüştürebiliyor.

80’li yılların oyunları

PAC-MAN video oyunu ilk olarak 80’li yıllarda çıktı. Hala en meşhur oyunlardan biri olan Pacman akıllı telefonların vazgeçilmez oyunu. Fortnite ve Minecraft bugünün oyun dünyasını kontrol altına almış olabilir ancak siz 80’li yılların oyunlarına özlem duyuyorsanız Pacman’ı bugün tüm oyun platformlarının mağazalarında bulabilirsiniz.

Google Pacman’ın 30. yılını kutlarken sarı kafalı ve garip bir sesi olan bu karakteri arama motorunun resmi yaptı. Pacman, “Pacman hikâyeleri” başlığı altında “özel maceranı seç” ses kaydına sahip olan Amazon’un akıllı mikrofonu Alexa dünyasına adım attı. Bu da klasiklerin zaman ne kadar geçse de her nesilde insanların ilgisini çeken bir mükemmelliğe sahip olduğunu ispatlıyor.