Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski İran Cumhurbaşkanı Hatemi’den rejim uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Reformist kanadın lideri sayılan Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ülkenin demokrasi ve adalet konularında yüz yıl geriye gittiğini söyleyerek rejimin çöküşü konusunda uyarıda bulundu.

Reformist gençlerle bir araya geldiği görüşmeyi kendisine ait internet sitesinde yayınlayan Muhammed Hatemi, ülkedeki sorunları ele aldı. Yolsuzluk ve ayrımcılığı eleştiren Hatemi, ülkenin reformistler ile muhafazakarlar arasında bölünmesiyle halk protestolarının patlak verdiğine dikkat çekti.

Ülkedeki yolsuzluk meselesinin, İran ve devrimi tehdit edecek noktaya ulaştığına dikkat çeken Muhammed Hatemi, rejimin yolsuzlukla mücadele ve adalet sağlamada başarısız olduğunu kaydetti. Eski İran Cumhurbaşkanı, ülkedeki yolsuzluk konusunda ‘reformist’ ya da ‘muhafazakar’ ayrımı yapmadığını da dile getirdi.

Reformistlere çağrıda bulunan Hatemi, şuanda önceliğin ‘‘tehlikeyi önlemek’ ve ‘İran’ı kurtarmak’ olduğunu söyledi.

Öte yandan Muhammed Hatemi’nin Ocak ayında düzenlenen halk protestolarına karşı sergilediği olumsuz tavır, Reformistler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmasına neden olmuştu. Hatemi’nin özellikle de, “Halkın hoşnutsuzluğunda herkesin sorumluluğu var” açıklaması, İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yakınlaşmak için girişimde bulunduğu şeklinde yorumlanmıştı.