Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski lider Rafsancani’nin kızı İran siyasetini eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Rafsancani, reformist site “Kelime”nin haberine göre, İran’ın Yemen ve Suriye’ye müdahale politikasını eleştirerek bu siyasi tutumun ortadan kalkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Rafsancani, Cumartesi günü bir iftar programında yaptığı konuşmada mevcut sorunların nükleer anlaşmayla ilgili olmadığını söyleyerek, “Sorun, İran’ın Yemen ve Suriye’de yürüttüğü dış politika ve diğer devletlerle de düşmanlık üzerine kurulu bir ilişki biçimi” dedi.

Reformist bir aktivist olan Rafsancani, ülkede Ocak ayında düzenlenen son eylemlerin, halkın mevcut durumdan duyduğu hoşnutsuzluğu gösteren bir işaret olduğunu belirtti.

Yemen ve Suriye üzerinden rejime eleştiri

Yeşil Hareket’in liderlerinden ve şu anda ev hapsinde tutulan Mir Hüseyin Musevi’nin internet sitesi “Kelime”nin haberine göre Rafsancani, özellikle Yemen ve Suriye dış politikalarının rejimin düşmesine yol açacağını tahmin ettiğini söyledi.

Rafsancani’den referandum talebi

Rafsancani İran’ın yaşadığı ihtilaflar ve geçirdiği sorunlara değinmekle birlikte, baskılardan uzak, yasal ve hür bir halk referandumu talebinde de bulundu.

Rafsancani birçok ülkenin siyasetini gözden geçirmek için yaptığı gibi, rejimin meşruluğuyla ilgili İran’da da özgür bir referandumun yapılmasının garip olmayacağını düşünüyor.