Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Malezya Başbakanı, yolsuzluktan yargılanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya basınında yer alan haberlere göre, eski Başbakan Necip Abdurrezzak, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında mahkemeye ifade vermeye davet edildi.

2009 yılından bu yana iktidarda olan Abdurrezzak, 9 Mayıs günü düzenlenen seçimleri sürpriz bir şekilde kaybetmişti.

Adı yolsuzluk davalarına karışan eski Başbakan, “1MDB” olarak bilinen soruşturma kapsamında, şirketler, bankalar ve kuruluşlar aracılığıyla hesabına milyarlarca dolar para aktarmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.

Malezya güvenlik güçleri, seçim sonrası yurtdışına kaçmak isteyen Abdurrezzak’ı engellemişti. Polis’in Abdurrezzak’a ait ev ve bürolara düzenlediği baskınlarda çok sayıda mücevher, altın ve para dolu kutular ele geçirilmişti.

Malezya Resmi Haber Ajansı’nın (Bernama) haberine göre, Necip Abdurrezzak, önümüzdeki Salı günü yolsuzlukla mücadele mahkemesinde ifade vermeye çağrıldı.

Bernama’nın mahkeme komitesine dayanarak verdiği bilgiye göre, mahkeme Abdurrezzak’ın “SRC İnternational şirketi” hakkındaki ifadelerini dinleyecek.

Milyonlarca dolar kayıp

SRC İnternational şirketi, 2012 yılında doğrudan devlet fonuna bağlanmıştı. Abdurrezzak, o dönem Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı görevini birlikte yürütüyordu.

Şirkete ait milyonlarca doların kayıp olduğu ifade ediliyor. Abdurrezzak ve ailesinin kısa süre içinde devlet fonundan milyarlarca dolar para aldığı iddiaları ortaya çıkarken, hükümet muhalifleri susturarak skandalı örtbas etmişti.

Skandalın patlak vermesi üzerine siyasete dönerek, iktidara karşı muhalif bir koalisyon oluşturan eski Başbakanlardan 92 yaşındaki Mahatir Muhammed, 9 Mayıs’ta yapılan seçimleri kazandı.
Muhammed, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada, 1MDB soruşturmasını sonuna kadar sürdüreceğine dair söz vermişti.