Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Adayı Ebu’l Futuh’un tutukluluk süresi uzatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire Ceza Mahkemesi dün “Tanta terör hücresi” adıyla bilinen davada bir kişiye idam cezası verirken, 6 kişiyi de ağır hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme eski Cumhurbaşkanı adayı ve “Güçlü Mısır Partisi” kurucusu Abdulmunim Ebu’l Futuh’un tutukluluk süresini terörist örgüte katılmak ve yalan haberler yaymak suçlamasıyla 45 gün daha uzattı.

Ebu’l Futuh, Şubat ayından beri soruşturma geçiriyor ve diğerleriyle birlikte terör listesine alınmış durumda.

Kahire Ceza Mahkemesi, “devlete ve kurumlarına karşı düşmanca eylemlerde bulunmak” yönündeki soruşturmanın ardından başsavcının talebiyle Ebu’l Futuh ve diğerlerini terör listesine ekleme kararı almıştı. Buna karşılık sanıklar Temyiz Mahkemesine başvurarak terör listesinden çıkarılmaları talebinde bulunmuştu. Ancak dava halen neticelenmedi.

Savcı, sanıkların “Anayasa ve yasaların hükümlerinin kesintiye uğramasını ve devlet kurumlarının ve kamu makamlarının çalışmalarını yürütmesini engellemek amacıyla” hükümlere aykırı bir şekilde yasa dışı terör örgütü kurduklarını iddia etti. İddianamede, “vatandaşların kişisel özgürlüklerine, kamu haklarına ve ulusal birlik ve sosyal barışa yönelik bir saldırı da bulunduğu” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, beş yıl önce terör olaylarında yaralanan ve tedavi amacıyla Londra’da bulunan polis albay Satı en-Numani’yi andı. Bir çok terör olayında ciddi yararlar almasına rağmen işine devam eden Numani polis teşkilatı içinde rol model olarak görülüyordu. Sisi, anılacaklar listesine Numani’nin adını da ekledi.

Sisi, Almaza askeri havaalanında yapılan cenaze törenine katıldı. Cenaze törenine, İçişleri ve Savunma Bakanları ile Numani’nin ailesi de hazır bulundu.

Numani 30 Haziran 2013 yılındaki şiddet olaylarında yaralandı ve bu uzun süre zarfında ülke içinde ve dışında ameliyat edildi.

Tedavi için çıktığı geziler sırasında şehit yakınlarıyla ilgili sorumluluk projelerine katılan Numani, engellileri de desteklemeyi ihmal etmiyordu.

Sisi, Numani’yi, 2015 yılında polis kolej öğrencilerinin mezuniyet töreninde resmi olarak onurlandırmıştı.