Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Rus casusun zehirlenmesinde ‘hediye’ şüphesi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Hükümeti, “eski Rus casus Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesi” olayında bir devlet desteği kanıtlanırsa “uygun” bir şekilde yanıt vereceklerini açıkladı. Polis ise “Yulia’nın Rusya’dan getirdiği bir hediyenin zehirlenmeye sebep olduğu” ihtimali de dahil tüm olasılıkları değerlendirdiklerini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Theresa May yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, hükümetin gerekli durumda cevap vereceğini belirtirken, bunu iyi kanıtlara dayalı olarak doğru bir şekilde yapacaklarını vurguladı. May, İngiltere’nin Rus Büyükelçisi’ni sınır dışı edip etmeyeceğinin dair bir soruya şöyle yanıt verdi; “Zehirlenme olayı eğer bir devlet tarafından desteklenmişse uygun ve doğru ne ise yapacağız.”

66 yaşındaki Skripal, yapılan bir casus takası çerçevesinde 2010 yılında İngiltere’ye sığınmıştı.

Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın geçtiğimiz Pazar günü Salisbury kentinde bir bankın üzerinde bilinci kapalı bir şekilde bulunduğu açıklanmıştı. Yoğun bakıma alınan hastaların durumunun ise kritik olduğu ifade ediliyor.

Yulia, farkında olmadan sinir gazı taşımış olabilir

Polis de olaya dair tüm ihtimalleri değerlendirdiklerini açıkladı. Ancak Dışişleri Bakanı Boris Johnson, olaya ilişkin Rusya’yı suçladı. Bu bağlamda Johnson bu olayın, 2006 yılında eski istihbarat görevlisi Alexander Litvinenko’nun Londra’da radyoaktif madde ile zehirlenmesiyle benzerlik gösterdiğine dikkati çekti. Polis ise geçtiğimiz hafta Moskova’ya seyahat eden ve babasının Rusya’daki arkadaşlarından hediyeler getiren Yulia’nın farkında olmadan sinir gazı taşımış olma ihtimalini araştırıyor.

Basında çıkan haberlere göre, araştırmacılar Skripal’ın 2012 yılında ölen eşinin ve geçtiğimiz yıl karaciğer sorunu dolayısıyla St. Petersburg’da hayatını kaybeden 44 yaşındaki oğlunun ölümünü tekrar inceleyecek.