Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eski Sudan Siyasi Güvenlik Müdürü’ne yolsuzluktan 7 yıl hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi (NISS), özel mahkemesi, eski Siyasi Güvenlik İdaresi Müdürü General Abdul Gaffar eş-Şerif’i, ulusal güvenlik yasası kapsamında, görevini kötüye kullanma ve konumundan çıkar sağlama suçundan 7 yıl hapis ve 7 milyon Sudan Sterlini (yaklaşık 4 milyon dolar) para cezasına çarptırdı.

Şerif’in avukatı Hasan Burhan, 12 Eylül’de Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, mahkemenin müvekkilini 2010 yılı ulusal güvenlik yasasının 59. maddesi uyarınca, ‘yetkilerini kötüye kullanma, zimmetine para geçirme, maddi ve manevi fayda sağlama, başkalarına zarar verme’ ile suçlayarak 7 yıl hapis cezasına çarptırdığını belirtti.

Aynı şekilde mahkemenin, 1983 Medeni Usuller Yasası uyarınca, Şerif’i ulusal güvenlik yasasının 71. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle de para cezasına çarptırdığı belirtildi.

Sanığın avukatı, bir sonraki aşamaya dair açıklama yapmayı reddederken, müvekkilinin kendisini savunmak için tüm yasal önlemleri almasına izin verdiğini ifade etti.

Mahkeme, ayrıca mahkumlara temyiz başvurusunda bulunmak üzere 15 gün süre tanıyan Sudan yasalarına uygun olarak davalıya temyiz hakkı verildiğini duyurdu.

Öte yandan Şerif ve bazı isimler, yolsuzlukla suçlanırken, Güvenlik ve İstihbarat Birimleri, davayı başsavcılıktan alarak Devlet Güvenliği Savcılığı’na devretti.

Şerif’in duruşması, geçtiğimiz Temmuz ayında Devlet Güvenliği Savcılığı’nın ceza hukukuyla ilgili suçlamalarda bulunmasının ardından Ulusal Güvenlik Yasası’nın ilgili maddesi uyarınca ‘ihanet, rüşvet, kara para aklama ve terörizme destek verme’ suçlamaları doğrultusunda başladı.

Ancak bazı suçlamalar mahkeme tarafından reddedilirken davalı, çalışanlar karşısında nüfuzundan faydalanma hususundaki 59. maddeye ve uygunsuz davranışlar hususundaki 71. maddeye ilişkin suçlamalardan sorumlu tutuldu.

Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Servisi’nde geniş bir nüfuza sahip olan Şerif, İstihbarat Servisi Müdürü Salah Abdullah ‘Guş’un görevine geri dönmesinden sonra geçtiğimiz Şubat ayında emekli oldu. Devlet Güvenliği Savcılığı, daha önce 67 araziyi ve 3 aracı zimmetine geçirme suçu dolayısıyla Şerif hakkında soruşturma başlattı. Ancak söz konusu suçlamalar daha sonra Devlet Güvenliği İstihbarat Servisi Mahkemesi tarafından düşürüldü.

Söz konusu duruşma, (Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir tarafından ilan edilen ve Ulusal Güvenlik ve İstihbarat tarafından yürütülen) yolsuzlukla mücadele amaçlı yürütülen bir kampanya uyarınca gerçekleştirildi. Kampanya çerçevesinde birçok iş adamı da gözaltına alındı.