Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eşref Gani, Taliban’a koşulsuz barış görüşmeleri çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Devlet başkanı Eşref Gani çarşamba günü, ülkede 17 yıldır devam eden çatışmaları sonlandırmak için yapılması planlanan barış müzakerelerinden önce Taliban’ı meşru siyasi grup olarak tanıma önerisinde bulundu.

Gani, Afganistan’ın başkentinde düzenlenen ‘2. Kabil Süreci’ adlı uluslararası barış konferansında “Barış anlaşması için ön koşulsuz teklifte bulunduk” diyerek Taliban’ın barış süreci başlatılmasını kabul etmesi durumunda kendileri tarafından siyasi grup olarak tanınacağını belirtti. Gani ayrıca barış isteyen herhangi bir gruba eski yasaların uygulanmayacağının da altını çizdi. Reuters, Taliban’ı terörist ve isyancı olarak nitelendiren Gani’nin açıklamalarındaki büyük değişme dikkati çekti.

26 ülkeden katılımın sağlandığı konferansta Taliban’ın temsilcisi bulunmuyor. ‘Kabil Süreci’nin ilk toplantısı haziran ayında yapılmıştı.

AFP’nin haberine göre Gani açıklamasında “Barış için siyasi bir çerçeve olmalı ve ateşkes ilan edilmelidir. Taliban’ı siyasi parti olarak tanımalı ve güven inşasına başlamalıyız” diye konuştu. Gani, görüşmelere başlamadan önce Taliban’a değişiklik yapılmaya hazırlanan anayasa ve hükümetin tanınmasını şart koştu. “Şimdi karar verme sırası sizde. Barışı kabul edin. Bu ülkeye istikrar getirelim” diyerek Taliban’a çağrıda bulundu.

Öneri, Taliban’ın herhangi bir Afgan yetkilisine işaret etmeden doğrudan ABD’ye Doha’daki delegeleriyle birlikte görüşme çağrısı yaptıktan sonra geldi.

Gani’den terör çıkışı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani yaptığı çağrıda anayasa uyarında özellikle başta kadınlar olmak üzere tüm vatandaşların haklarına saygı gösterilmesi artını öne sürdü. Afgan yetkililer buna karşılık teklifi kabul edecek Taliban unsurlarının güvenliğini sağlamak, tekliflerini göz önünde bulundurmak, seyahat ambargosunu kaldırmak ve müzakereler için uluslararası destek vermek vaadinde bulundu. Fakat Gani, DEAŞ, El Kaide ve diğer bölgesel örgütlere yönelik sarf ettiği cümlelerde hiçbir silahlı grubun Afganistan topraklarında yabancı terör örgütleri ile bağ kurmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Almanya’nın Afganistan Özel Temsilcisi Markus Potzel, Afganistan’daki barış sürecini desteklemek üzere Bonn’da 3. bir konferans düzenlenmesi önerisinde bulundu. Almanya’nın Afganistan Büyükelçisi Andreas von Brandt da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Markus Potzel’in 2001’de 2’incisi düzenlenen konferanstan sonra 3. Afganistan Barış Konferansı’nın da Bonn’da yapılabileceğine dair açıklamada bulunduğunu bildirdi.

Potzel, özel temsilci olarak tayin edilmeden önce ağustos 2016’ya kadar Alman Dışişleri Bakanlığı’nın kriz yönetimi odasında çalıştı ve 2 yıldır Kabil’de aktif elçilik görevinde bulunuyor.

Deutsche Welle (DW) haber ağı, Taliban’ın Kabil’de bir gün süren konferansa davet edilmediğine dikkati çekerek ismini vermek istemeyen bir kaynağın 2001 yılında göreve gelen ‘Taliban yönetiminin’ eski bakanı Ağa Han’ın konferansa katılması gerektiğini dile getirdi.

AFP de Taliban’ın 2004’te çıkan Afganistan anayasasını tanımayı reddettiğine ve Taliban iktidardayken anayasası olmadığına dikkati çekti. Ancak Reuters, Taliban yetkililerinin barış görüşmelerinin kabul edilmesi için ‘dost devletlere’ baskı yaptığını itiraf ettiğini ve ABD ile görüşmeler yapmak için son zamanlarda gösterdikleri çabaların barış yolunda engel olarak görülme endişesini yansıttığını söylediklerini bildirdi.

ABD geçen yıl, özellikle hava saldırılarının arttığı dönem, militanlarla girilen çıkmazın sonlanması ve militanların müzakere masasına oturmaya zorlanması amacıyla Afganistan’a yönelik askeri yardımlarını artırmıştı. ABD ordusu, bu stratejinin Taliban’a büyük oranda zarar verdiğini fakat Taliban’ın da buna misilleme olarak saldırılarını ve Afgan güçlerine verdiği zararı artırdığını açıkladı. Taliban geçen ay Kabil’de yüzlerce sivilin öldüğü 2 büyük saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Afgan bir yetkili, ülkenin güneyindeki Uruzgan ve Kandahar bölgesel sınırlarındaki kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 5 polis memurunun öldürüldüğünü duyurdu. Kandahar polis sözcüsü Ahmed Ziya Durani salı günü, militanların Uruzgan ve Kandahar arasındaki polis kontrol noktasına saldırı düzenlediklerini ve yapılan saldırıda aralarında 1 polis ve 2 sivilin bulunduğu 19 kişinin kaçırıldığını bildirdi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Daulat Vezir, çarşamba günü yaptığı açıklamada Afgan güvenlik güçlerinin ülkenin güneyindeki Helmand vilayetinde 3 Taliban üyesinin yakalandığını ve birinin Almanya vatandaşı olduğunu kaydetti.