Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Estonya, UNIFIL’e katılma taahhüdünü yeniledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a yaptığı ziyarette, Estonya Başbakanı Juri Ratas, ülkesinin güneydeki Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kuvvetine olan bağlılığını yineledi.

Başbakan, sınır bölgesine yaptığı ziyaretin, Estonya’nın UNIFIL içinde çalışmaya devam etmesi gerektiği inancını artırdığını belirtti.

Avn, Estonya başbakanına BM’nin 1701 sayılı kararına bağlı kalarak güvenlik ve istikrarı sağlamak için UNIFIL içinde oynadığı rolü takdir etti.

Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Lübnan’ın kararlılığına vurgu yaparak özellikle bilgi sektöründe, Estonya’nın bu alandaki deneyimlerini göz önünde bulunduklarına vurgu yaptı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Estonya’nın, 6 Nisan’da Lübnan’ın desteğiyle düzenlenen Paris’teki Sedir konferansına katılmasını istediğini belirtti. Sedir konferansı Lübnan da dâhil olmak üzere Suriyeli mültecilerin, Lübnan ve onları barındıran diğer ülkelere ekonomik, sosyal ve güvenlik etkileri ve çözümü görüşülecek.

Başkan Ratas, Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid’nin, Lübnan’ın ülkesinin 2020-2021 yılları arasında UNIFIL katılımını desteklemesi için Cumhurbaşkanı Avn’a gönderdiği mesajı iletti. Ratas, Estonya’nın Lübnan’ın Suriyeli mültecilere yönelik çabalarına çok değer verdiğini ve ülkesinin bu alanda yardım sağlama isteğinde olduğunu vurguladı.