Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya Başbakanı Mısır’ı ziyaret ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in iki günlük resmi bir ziyaret için bu akşam Mısır’a geleceğini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşecek olan Ahmed’in temaslarında ikili ilişkilerin ve işbirliğinin genişletilmesinin yanı sıra Afrika bölgesinde tartışılması gereken konuları da ele alması bekleniyor.

Etiyopya Su, Sulama ve Elektrik Bakanı Seleşi Bekele, Başbakan’ın ziyaretine hazırlık amacıyla bu sabah erken saatlerde Kahire’ye vardı.

Etiyopya’nın Sudan sınırına yakın inşa ettiği Nahda Barajı projesi, Mısır ve Etiyopya arasında ihtilafla neden oluyor.

Kaynaklardan aktarılan bilgilere göre Bekele’nin ziyareti sırasında Nahda Barajı’nı görüşecek Ayrıca Mısır, Sudan ve Etiyopya’nın Dışişleri Bakanları ile istihbarat şeflerinin de bir araya geleceği üçüncü toplantıya hazırlık amacıyla birçok üst düzey isimle Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunacak.

Mayıs ayında Etiyopya’da gerçekleşen bir önceki toplantının ardından alınan yolu görmek için düzenlenecek olan toplantının 18 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Mısır, Sudan ve Etiyopya temsilcilerinin katıldığı son toplantıda her 6 ayda bir üçlü zirve yapılması, ortak yatırım fonu ve baraj çevresinde yakınlaşmayı sağlamak için bağımsız bir bilimsel grubun oluşturulması kararlaştırılmıştı.

Mısır, Nahda Barajı’nın doldurulması nedeniyle Nil Nehri’ndeki su payının etkileneceğinden korkarken Etiyopya ise barajın özellikle elektrik üretimi başta olmak üzere birçok faydası olacağı görüşünde.