Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya Başbakanı, Sudan ziyaretine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, iki gün sürecek ziyareti için bugün Sudan’ın başkenti Hartum’a geldi.

Sudan resmi haber ajansının (SUNA) haberine göre, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ile ikili ilişkiler ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel meseleleri ele alacağı bir toplantı düzenleyecek. Ahmed’in Sudan ziyareti programında el-Beşir ile iki görüşme yer alırken, ziyaret sonunda ortak basın açıklaması düzenlenecek.

Başbakan Ahmed, Sudan ziyareti kapsamında, ayrıca, Sudan-Etiyopya Çalışma Meclisi yetkilileri ile de toplantı gerçekleştirecek.

Başbakan Ali, geçtiğimiz Nisan ayında, Etiyopya’da meydana gelen protestolar sonrası istifa eden Haley Meryem Desalin’in yerine Başbakanlığa getirilmişti. Ali’nin ilk yurtdışı ziyareti özelliği taşıyan Sudan ziyareti öncesi Mısır-Sudan-Etiyopya üçlü zirvesi düzenlenmişti. Sudan Elektrik ve Su Kaynakları Bakanı Mutez Musa, toplantı sonrası, 5 Mayıs günü Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, daha önce yaptığı açıklamada, Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine kurduğu Hedasi (Nahda) Barajı’na ilişkin 6 Nisan günü düzenlenen Sudan-Mısır-Etiyopya üçlü zirvesinin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirmişti. Mısır, Nahda Barajı’nın kurulmasıyla, Nil’in Mısır’a taşıdığı suların azalacağını ve bunun da ülkede elektrik ve su sorununa sebep olacağını öne sürüyor.

Sudan – Etiyopya arasında sınır gerginliği

Sudan ve Etiyopya arasında imzalanan sınır anlaşmasının Etiyopyalı çiftçiler tarafından ihlal edilerek sınır hattındaki bazı alanlara el konulması üzerine, Sudan Parlamentosu’nda söz konusu alanların güç kullanılarak geri alınması çağrısı yapılmıştı. Sudan hükümeti, Etiyopya ile sınır savaşına girişmeyeceğini açıklarken, Etiyopya hükümeti ise durumun ülkedeki iç kargaşalardan kaynaklandığını ve düzeltileceğini ifade etmişti.

Dünkü Parlamento oturumunda, bir milletvekilinin sınır hattıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Sudan İçişleri Bakanı Ali Abdurrahman, iki ülke arasındaki sınır meselesinin daha önce karara bağlandığını ve meydana gelen sorunların diyalog ve uluslararası güçlerin arabuluculuğuyla çoğunlukla çözüldüğünü dile getirmişti.

“Etiyopya bir savaşa girişmeyeceğiz”

Sudan’da yayın yapan Bac News internet sitesinin haberine göre, Sudanlı Parlamenterler, hükümetten Etiyopyalı çiftçilerin zorla el koyduğu sınır hattındaki alanları güç kullanarak geri almayı talep ederken, İçişleri Bakanı Abdurrahman ise bu tarz sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu tarz sorunlarda diyalog yolu tutulmalıdır. Etiyopya bizim önemli bir komşumuz ve onlarla bir savaşa girişmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman, Etiyopya ile Sudan arasında 740 kilometrelik bir sınır hattı olduğuna işaret ettiği konuşmasında, “Sınır ihlalleri, sınıra yerleştirilecek işaretlerle engellenebilir. Ancak sınır belirleme meselesi bir devletin iradesiyle olur bunun için de her iki devletin de barışçıl bir şekilde bu sorunu çözmesi lazım” şeklinde konuştu.

Sınırdaki kabileler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor

Etiyopya-Sudan sınır hattında yaşayan kabileler, uzun zamandır bölgedeki tarım ve mera alanları nedeniyle birbirleriyle mücadele ediyor. Sınırda zaman zaman kabileler arasında çatışmalar meydana gelmesine rağmen Adis Ababa ve Hartum yönetimleri, bu sorunları gerginlik sebebi olarak görmüyor.