Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya doğudaki çatışmalar sebebiyle interneti kesti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Addis Ababa yönetimi Etiyopya’nın doğusunda etnik gerilimin patlak vermesi sebebiyle interneti kesti.

Etiyopya’da Başbakan Abiy Ahmed, Nisan ayında göreve başladığından beri 100 milyon nüfuslu ülkede siyaseti ve ekonomiyi yeniden şekillendirirken, doğu bölgesinde yaşanan şiddet olayları nedeniyle Etiyopyalı yetkiler internet erişimini kesti.

Bu da, Abiy’in etnik gerilimler içeren bazı bölgelerdeki reform çabalarında zorluklarla karşılaştığının bir göstergesi oldu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yerel halk, Ogadin eyaletinin merkezi Jijiga kentine 100 kilometre uzaktaki Harar şehrinde 3 gündür internet erişimi olmadığını ifade ederken, internetin kesilmesi, Parlamento’nun Haziran ayında olağanüstü hal durumunu kaldırmasından bu yana ilk kez meydana geldi.

Etiyopya’da şiddet olayları, bölgedeki çetelerin etnik azınlıkların mülklerini yağmalamasıyla eyalet merkezi Jijiga’da patlak verdiği bildirilirken, Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları güvenlik güçlerinin 4 kişiyi vurduğunu öne sürdü.

Dijital haklar konusunda faaliyet gösteren aktivist grup Access Now, Hükümet Sözcüsü Ahmed Şide’ye telefon ve SMS aracılığıyla ulaşıp bilgi almaya çalıştığını ancak şu ana kadar kendisinden bir geri dönüş olmadığını açıkladı.

Oromia ve Harar sakinleri, Somali bölgesindeki şiddetin Etiyopya’nın doğusundaki bölgelere sıçramasından korktuklarını dile getirdi.

İnternete erişimin kesilmesi, gençlerin interneti ve sosyal medyayı kullanarak gösterileri veya grevleri organize etme yeteneklerini azaltma amacıyla yürütülen bir strateji oldu.

Etiyopya, iletişimin hala hükümetin tekelinde olduğu az sayıdaki ülkeden biri olması nedeniyle ülkede internetin kesilmesi de oldukça kolay oluyor.

Ülkede yaşanan son olaylar, Etiyopya hükümetinin birkaç gün önce bölgedeki Oromo etnik grubunu temsil eden Oromo Özgürlük Cephesi (OLF) ile çatışmasızlık anlaşması imzalamasının ardından yaşandı.

Eski Başbakan Hailemariam Desalegn’in bu yılın Şubat ayındaki istifasının ardından Şubat ayında olağanüstü hal ilan etmişti.