Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya, Eritre ve Somali liderleri arasında üçlü zirve | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrika’nın Boynuzu bölgesindeki diplomatik ilişkilerin tanık olduğu yeni bir normalleşme adımı da Etiyopya, Eritre ve Somali liderleri arasında üçlü zirve olarak tarihe geçti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Abiy Ahmed’in Eritre ziyaretinde, Eritreli Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ve Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah arasında Asmara’da üçlü bir zirve olacak.

Öte yandan Eritre ile Etiyopya arasında, 9 Temmuz’da, 1998 ile 2000 arasındaki son çatışmalarından bu yana iki ülke arasındaki yaklaşık yirmi yıllık savaşı sona erdiren ortak bir bildirinin imzalanmasıyla ortaya çıkan yakınlaşmadan sonra Eritre kıyılarına ilk kez bir Etiyopya gemisi demirledi.

Resmi Etiyopya haber ajansına (INA) göre, Suudi Arabistan’dan gelen Etiyopya kargo gemisi “Makley” Eritre limanına demirledi. 11 bin ton çinko Eritre’yi Çin’e ulaştırdı. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Asmara, Pekin’de düzenlenen Çin-Afrika Forumu’na katıldıktan sonra Çin’den Eritre’ye geldi.

Deniz kıyısı olmayan kapalı bir ülke olmasına rağmen, Etiyopya’nın 12 ticaret gemisi filosu bulunuyor. Etiyopya, Eritre limanlarını, 1991 ile bağımsız olan komşuları arasındaki savaşın patlak vermesinden önce kullanıyordu. Etiyopya daha sonra deniz filosunu Cibuti limanına taşıdı ve tamamen uluslararası ticarette ona bağlıydı. 9 Temmuz’da, iki ülke barış anlaşması imzaladı. Yeni bir iletişim sayfası ve ilişkiler sayfası başlattı. Yirmi yıl süren iki ülke arasındaki savaş durumu da sona erdi. Badme sınır üçgeninde, Etiyopya Eritre’nin haklarını kabul etti.