Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya hükümetinden Nahda Barajı inşasına devam sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Etiyopya hükümeti, Nil Nehri üzerinde yapılması planlanan Hedasi (Nahda) Barajı projesinden sorumlu mühendis Simegnew Bekele’nin suikasta kurban gitmesinin ortaya çıkmasının ardından, baraj inşasına devam edileceğine dair söz verdi.

Etiyopya resmi haber ajansının aktardığına göre, Su, Sulama ve Elektrik Bakanı Seleşi Bekele, “Baraj inşaatı son sürat devam ediyor. Merhum mühendisin vizyonunu gerçekleştirene kadar çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Proje yöneticisinin ölümünün, inşaatın durdurulması için neden teşkil etmeyeceğini vurgulayan Bakan, elektromekanik sistemdeki bazı gecikmeler hakkında da bilgi verdi. Söz konusu sorunun çözülmesi için ilgili makamlarla istişarelerin devam ettiğine değinen bakan, barajın inşasını geciktiren sorunlar ile ilgili yapılacak üçüncü istişarenin ardından baraj inşasının kaldığı yerden devam ettirileceğini söyledi.

Mühendisin suikasta kurban gitmesine tepkiler büyüyor

Bu arada merhum mühendis Simegnew Bekele’nin doğum yeri olan Gondar şehri, dün, suikastı kınayan kalabalıkların protestolarına tanık oldu. Göstericiler, hükümete, faillerin bir an önce tutuklanıp adalete teslim edilmesi ve Etiyopya halkının bu korkunç olayın ardında kimin olduğunu bilmesi için soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan resmi ajanslardan aktarıldığına göre, göstericiler, Simegnew Bekele suikastını, Etiyopya milletinin tarihindeki hüzün günü olarak değerlendiriyor. Göstericilerden bazılarının üzerlerinde “Senden önce nice büyükler gönüllü olarak ya da istemeyerek göçtüler. Fakat Etiyopya, yüce ve onurlu olarak kaldı” yazılı pankart kaldırdıkları görüldü.

Etiyopyalı yetkililer, başkent Addis Ababa’nın merkezinde arabasında ölü bulunan Bekele için yarın resmi bir cenaze töreni düzenlemeyi planlıyor. Hükümet komitesinden bir yetkili, “ulusal kahramana layık” daha büyük bir cenaze töreni düzenlemek için defin işlemini ertelemek istediklerini belirtti.

Merhum mühendis Bekele, Etiyopya’nın Afrika’daki en büyük enerji ihracatçısı olma hedefinin merkezinde yer alan ve 4 milyar dolarlık maliyetle inşa edilen Nahda Barajı projesinin yöneticisiydi. Söz konusu proje, Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında siyasi krize neden olmuş; geçtiğimiz ay Mısır ve Etiyopya liderleri, sorunun iki ülke arasında barışçıl şekilde çözüleceğine söz vererek Sudan’ı da kapsayan bir anlaşmayı uygulamak için ilk adımı atmıştı.

Bu arada Etiyopyalı yetkililerin daha önce yaptıkları açıklamaya göre, baraj inşası çalışmalarına 2011 yılının başlarında başlandı. Bu yıl 16 türbinden ikisinin elektrik üretmeye başlaması bekleniyor.

Somali Devlet Başkanı’ndan Eritre ziyareti

Öte yandan, Eritre Enformasyon Bakanı, Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu’nun beraberindeki heyet ile birlikte bu sabah başkent Asmara’ya gitmelerinin beklendiğine işaret etti. Eritreli Bakan, Somali Devlet Başkanı Fermacu’nun, Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki’nin davetlisi olarak Eritre’ye üç günlük bir iş ziyaretinde bulunacağını söyledi.

Söz konusu açıklamayı doğrulayan Somali Enformasyon Bakanı Tahir Mahmud Gili de “Somali Devlet Başkanı Fermacu’nun bugün aşlayacak olan Eritre ziyareti, alanında bir ilk olacak” şeklinde konuştu.