Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Etiyopya ve Eritre liderleri barış anlaşması için Cidde’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki, barış anlaşması imzalamak üzere Suudi Arabistan’a gitti. Ahmed ve Afewerki, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nda Mekke Bölgesi Vali Yardımcısı Prens Abdullah bin Bender bin Abdulaziz tarafından karşılandı.

Etiyopya ve Eritre liderleri, yaklaşık 20 yıl sonra gelen barışın ardından bugün, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ev sahipliğiyle Cidde kentinde bir araya gelerek barış anlaşması imzalayacak.

İki eski düşman olan Afrika Boynuzu ülkeleri Etiyopya ve Eritre’nin arasındaki ilişkileri güçlendiren bu tarihi anlaşmaya Suudi Arabistan, diplomasisiyle katkıda bulunurken, Birleşmiş Milletler (BM) kaynaklarına göre imza törenine Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed’in katılması bekleniyor.

İki ülke, geçtiğimiz Temmuz ayında 20 yıl süren savaşı sona erdiren bir barış anlaşması imzalarken, ilişkileri normale döndürme ve hızla elçilikler açmayı kabul etti.