Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Eurocontrol’den uçuş firmalarına Suriye uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (Eurocontrol), dün uçuş firmalarını 72 saat içinde Suriye’de gerçekleşebilecek füze saldırılarına karşı Doğu Akdeniz’deki uçuşlarında ihtiyatlı davranmaları konusunda uyarıda bulundu.

Eurocontrol, önümüzdeki 72 saat boyunca Suriye’ye karşı yapılacak olası hava harekatı nedeniyle Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilecek uçuşlarda hava-yer füzesi tehlikesi veya aralıklı sinyal kesintileri yaşaşanabileceği uyarısı yaptı. Uçaklar, söz konusu ihtimalleri dikkate almaları konusunda uyarıldı.

ABD ve müttefikleri, hafta başından beri muhalifler tarafından kuşatma altında tutulan Duma kentine zehirli gaz kullanarak saldırı gerçekleştirdiği belirtilen Suriye rejim lideri Beşşar Esed’i cezalandırmak için olası bir askeri operasyon üzerinde çalışıyor.

Trump, gezisini iptal etti

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de meydana gelen olaya odaklanmak için bu hafta gerçekleştirmeyi planladığı Latin Amerika gezisini iptal ettiğini açıklamıştı.

Tehdidin kaynağı açıklanmadı

Eurocontrol, web sitesinde olası tehdide dair herhangi bir kaynak belirtmedi. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerdeki hava yolları, Suriye hava sahasına girmek konusunda uçuş firmalarına uyarıda bulunmuştu. Uyarı sonucunda birçok firma bölgeye uçuş yapmaktan kaçındı.

Hava hareketlerini gözlemleyen ‘Filghtradar24’, bugün saat 1:15 sularında Suriye hava sahasında yalnızca Suriye Havayolları ve Lübnan Ortadoğu Havayolları’na ait ticari uçakların gözlendiğini bildirdi.

Eurocontrol bildirisi, Şam tarafından kontrol edilen hava sahasının dışında, daha geniş bir alanı kapsıyor.
Eurocontrol’un web sitesindeki Lefkoşa FIR hattı haritası ve açıklamada yer alan veriler, bölgeni, Kıbrıs adasını ve çevresindeki suları da kapsadığını gösteriyor.