Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Euro’nun üzerine Karl Marx resmi basıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya: Macid el-Hatib

Ünlü filozof Karl Marx’ın doğum yeri olan Almanya’nın Trier şehrinde her yıl 5 Mayıs’ta Marx’ın doğum günü kutlanıyor.

Bu yıl, doğumunun 200’üncü yıl dönümü kutlanacak olan Karl Marx’ın resimleri, Marx’ın kaleme aldığı ‘Kapital’ adlı kitabının rengini temsilen doğduğu şehrin trafik ışıklarında kırmızı yandığında ortaya çıkarken, şimdi de ‘sıfır’ euroluk özel bir banknotun üzerine basılmasına karar verildi.

Trier Turizm Departmanı, üzerinde Karl Marx’ın resmi basılı banknotlardan 5 bin adet bastırdı. Sıfır euroluk Karl Marx’lı banknotlar kısa sürede tükendi. Turizm Departmanı, alıcıların çoğunun, büyük filozofun doğduğu ve onlarca yıl önce müzeye dönüştürülen evini ziyaret eden turistler olduğunu söyledi.

Turizm Departmanı, Marx’ın resminin bulunduğu banknotlara duyulan yoğun talep üzerine, 20 bin banknot daha bastırmaya karar verdi. Aslında Marx’ın kendisi bile, 3 dolara satın alınan sıfır euroluk banknotların böyle bir ticari ürüne dönüşeceğini tahmin edemezdi. Büyük ihtimalle Marx, ‘Trier hatırası’ sektöründeki bu hızla tükenen ürünlerin yükselişinin önüne geçerdi. Çünkü Sophie George Stephanos dükkânının sahibi tarafından doğum günü vesilesiyle üretilmiş plaj havluları üzerine iffetini temsil eden sakallarıyla boy gösterdiği resimlerin basılmasından rahatsız olurdu.

Karl Marx’ın müzeye dönüştürülen evinin yakınındaki turistik bir kafenin yanıp sönen tabelasının üzerinde Marx’ın resimlerinin yanı sıra ‘Ey dünya kafecileri birleşin!’ yazısı dikkat çekiyor. Turistler bu kafede, üzerinde filozofun resmini taşıyan bardaklardan soğuk içeceklerini yudumlayabiliyorlar.

Trier’in yerlilerinden Elena Vella, artık metalden oyulmuş Karl Marx takıları satıyor. Turistler onun tezgahından Marx’ın ünlü sözlerinden “Amaç araçları kutsallaştırıyorsa, amaç kutsal değildir” vecizesinin yer aldığı bilekliklerden satın alabiliyorlar.

Öte yandan Karl Marx’ın bu yıl 200’üncü yaşının kutlanması vesilesiyle Trier’de bulunan antik Roma kapısı ‘Porta Nigra’ yakınlarında 5,5 metre yükseklikteki heykelinin açılışı gerçekleştirilecek.

Böylece, kapitalist sistemin iç yüzünü ortaya çıkaran Karl Marx’ın kendisi de tahmin edildiği gibi alınıp-satılan bir metaya dönüştü.