Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

EUROPOL: Yabancı DEAŞ militanlarının çoğu ülkelerine geri dönmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (EUROPOL), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, DEAŞ örgütüne katılmak için Suriye ve Irak’a giden Avrupalıların, örgütün buralardaki mevzilerini kaybetmesinden sonra büyük ölçüde geriye dönüş yapmadıkları ancak içeride giderek artan sayıda saldırı için ilham kaynağı olduklarını söyledi.

Teşkilatın terörle mücadele merkezi müdürü, Lahey’de yaptığı basın toplantısında, “terörle mücadelede savaş meydanlarından dönen militanları takip etmek, Batılı yetkililerinin temel meselesi olmaya devam ediyor ancak dönen terörist sayısı çok değil” dedi.

Navarrete, “geriye dönen terörist sayısı çok olmasa da esas tehlike yabancı savaşçılardan geliyor. Sayıları giderek artan bıçak gibi basit aletlerle ya da arabalarla yapılan münferit saldırılar örgütten ilham alınarak yapılıyor. Bu saldırıların çoğu eski saldırılardan daha az zararlı ancak polis ve emniyet teşkilatları daha büyük zorluklarla karşılaşıyor” dedi.

EUROPOL’un yıllık raporu, geçtiğimiz yıl boyunca Avrupa’da engellen saldırıların iki kattan fazla artarak 205 saldırıya ulaştığını ve bu saldırıların 62 kişinin ölümüne neden olduğunu gösterdi.
AB Polis Teşkilatı çoğunluğu İngiltere, Almanya, Belçika ve Fransa’dan olmak üzere 5 bin kişinin Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarına katıldığını bunlardan yaklaşık 1000-1500 kişinin geri döndüğünü açıkladı.

Yetkililer Filipin, Malezya ve Libya’ya kaçmaya çalışan pek çok militanı tutukladı. Navarrete diğerlerinin saklandığına ya da Türkiye gibi ülkelerde olduğuna inanıldığını söyledi.

Yetkili sınır prosedürlerinin sıkılaştırılması, denetim ve mahkemelerin yoğunlaştırılmasının militanların geri dönüşünü engellediğini söyledi ve geçen yıl Avrupa’da terör faaliyetlerinde bulunan 700 militanın yakalandığına işaret etti.

DEAŞ’ın Suriye’de Rakka’dan, Irak’ta ise Musul’dan kovulması örgütü yurtdışına gitmek yerine ülkelerinde eylem yapmaya sevk etti. Navarrete şöyle dedi: “Şimdi DEAŞ’ın mesajı intikam almak olarak değişti.”