Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ezher, işgal güçlerinin Filistinlilerin yürüyüşleri bastırma operasyonlarını kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ezher Üniversitesi dün yaptığı açıklama ile “Toprak Günü” nün 42. yıldönümü sebebiyle Filistin halkının İsrail sınırında başlattığı barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri ve yürüyüşlerinin, İsrail işgal güçleri tarafından ölüm ve yaralanmalarla son bulan bastırma operasyonlarını şiddetle kınadı.

Açıklamada Ezher, işgal altındaki meşru toprakları için gösterdikleri mücadeleden dolayı Filistin halkına verdikleri destek vurgulandı. Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkının olduğuna dikkat çekilen açıklamada, işgal güçleri tarafından el konan topraklara ve Yahudileşme politikasına karşı cesurca direnen Filistin halkı takdir edildi

Üniversite, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerini, Filistin halkının ulusal mücadelelerine destek vermeye çağırdı. Ayrıca Güvenlik Konseyinin Filistin halkına karşı işlenen suçları durdurma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

Mısır müftüsü: Filistinlilerin yanındayız

Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allam konu hakkında dün yaptığı açıklamada “Filistinlilerin çalınmış haklarını geri kazanmak, evlerine geri dönmek, kutsal şehirlerini ve sonsuz devletlerinin başkentlerini korumak için yaptıkları gösterileri destekliyoruz” diye konuştu.

Müftü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BMGK) kararlarını devreye sokma gereğini vurgulayarak “Kudüs şehrinin statüsünü veya nüfus yapısını değiştirmeye yönelik herhangi bir karar veya eylemin hukuki bir etkisi yoktur ve hükümsüzdür. Bunun ilgili BMGK kararlarına uygun olarak iptal edilmesi gerekir. Kudüs’ün Arap kimliği değiştirilemez. İslam dünyasının bütün halkları ve ülkeleri, işgal kuvvetlerinin Kudüs’ü Yahudileştirme, Arap ve İslam kimliğini değiştirme girişimlerini reddediyor” ifadelerini kullandı.